07 Դեկտեմբերի 2024 - 10:51
Դուշանբեում կայացել է՝ շվեդ լուսանկարիչ և ռեժիսոր Միքայել Սիլկեբերգի Շուշա քաղաքին նվիրված՝ «Լեգենդ Խարը Բյուլբյուլի մասին» վավերագրական ֆիլմի ցուցադրումը։
Այս մասին հաղորդում է Տաջիկստանում Ադրբեջանի դեսպանությունը։
Միջոցառմանը մասնակցել են՝ Տաջիկստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ և աշխատակիցներ, պետական կառույցների և հասարակության, առաջատար լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ադրբեջանական սփյուռքի անդամներ։
Դեսպանատան աջակցությամբ վավերագրական ֆիլմը թարգմանվել է՝ ռուսերեն և հնչունավորվել։ Ֆիլմը ներկայացված է անգլերեն ենթագրերով։
Տաջիկստանում Ադրբեջանի դեսպան Ալիմիրզամին Ասկերովը հակիրճ տեղեկատվություն է ներկայացրել՝ Խարը Բյուլբյուլ ծաղկի և Շուշա քաղաքի մասին, որին նվիրված է ֆիլմը։

• В Душанбе состоялся показ документального фильма «Легенда о Хары бюльбюль»
В Душанбе состоялся показ документального фильма «Легенда о Хары бюльбюль» шведского фотографа и режиссера Микаэля Силкеберга, посвященного городу Шуше.
Об этом Armenia.Az сообщили в посольстве Азербайджана в Таджикистане.
В мероприятии приняли участие главы и сотрудники аккредитованных в Таджикистане дипломатических миссий, представители государственных учреждений и общественности, ведущих средств массовой информации, а также члены азербайджанской диаспоры.
При поддержке посольства документальный фильм переведен на русский язык и озвучен. Фильм представлен с субтитрами на английском языке.
Посол Азербайджана в Таджикистане Алимирзамин Аскеров представил краткую информацию о цветке Хары бюльбюль и городе Шуше, которому посвящен фильм.