• Բաքուն և Վաշինգտոնը քննարկել են՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ Հայաստանի հավակնությունների վերացման հարցը
06 Դեկտեմբերի 2024 - 16:40
Դեկտեմբերի 6-ին Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Էլնուր Մամեդովը հանդիպել է՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնականի տեղակալ Ջոշուա Հաքի գլխավորած պատվիրակության հետ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, հանդիպմանը քննարկվել են՝ Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի միջև երկկողմ ու բազմակողմ համագործակցության հարցեր, ինչպես նաև Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հեռանկարները։
Նշվել է ամերիկա-ադրբեջանական կապերի նշանակությունը և երկկողմ հարաբերությունների զարգացման կարևորությունը՝ փոխադարձ շահերին համապատասխան։ Բարձր է գնահատվել՝ Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի (COP29) Կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանի շրջանակներում Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի համագործակցությունը։
Էլնուր Մամեդովը հյուրերին տեղեկացրել է՝ հետհակամարտային շրջանում տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի և խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների առաջընթացի մասին։ Նա ընդգծել է, որ բանակցային գործընթացում զգալի առաջընթաց կա, բայց նաև հիշեցրել է՝ Հայաստանի սահմանադրությունում և օրենսդրական ակտերում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ պահպանվող հավակնությունները և հայտարարել դրանց վերացման կարևորության մասին։

• Баку и Вашингтон обсудили устранение претензий Армении на территориальную целостность Азербайджана
06 Декабря 2024 - 14:11
6 декабря заместитель министра иностранных дел Азербайджана Эльнур Мамедов встретился с делегацией во главе с заместителем помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Джошуа Хаком.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, на встрече обсуждались вопросы двустороннего и многостороннего сотрудничества между Азербайджаном и США, а также перспективы процесса нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.
Была отмечена значимость американо-азербайджанских связей и важность развития двусторонних отношений в соответствии со взаимными интересами. Было высоко оценено сотрудничество Азербайджана и США в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29).
Эльнур Мамедов проинформировал гостей о ситуации в регионе в постконфликтный период и ходе переговоров по мирному договору. Он подчеркнул, что есть значительный прогресс в переговорах, но также упомянул сохраняющиеся претензии на территориальную целостность и суверенитет Азербайджана в конституции и законодательных актах Армении, заявил о важности их устранения.
На встрече состоялся обмен мнениями по другим двусторонним и региональным вопросам, представляющим взаимный интерес.