06 Դեկտեմբերի 2024 - 16:04
Ինչպես AZERTAC-ին հայտնել են Սփյուռքի հետ աշխատանքի պետական կոմիտեից, կառույցի նպատակն է՝ կազմակերպել տեղի ադրբեջանական համայնքի ներկայացվածությունը ամերիկյան հասարակության մեջ և այդ առաքելությունը փոխանցել ապագա սերունդներին:
Կոլորադոյի ադրբեջանցիների և Միացյալ Նահանգների այլ էթնիկ խմբերի և բնիկ համայնքների միջև սերտ կապեր հաստատելը և ադրբեջաներենի ու մշակույթի տարածումը՝ նույնպես նոր սփյուռքի հիմնական նպատակներն են հանդիսանում:
Ինչպես նշել է սփյուռքի հիմնադիր և ղեկավար Նիգյար Շիխսաֆիևան, արդեն ուրվագծվել են՝ Ադրբեջանի սփյուռքի գործունեությունը ԱՄՆ-ում ընդլայնելու ծրագրեր։

• В Колорадо сформирована первая азербайджанская диаспора
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в Государственном комитете по работе с диаспорой, целью структуры является организация представительства местной азербайджанской общины в американском обществе и передача этой миссии будущим поколениям.
Налаживание тесных связей азербайджанцев Колорадо с другими этническими группами и коренными общинами США, продвижение азербайджанского языка и культуры также являются основными целями новой диаспоры.
Как отметила основатель и руководитель диаспоры Нигяр Шихсафиева, уже намечены планы по расширению диаспорской деятельности Азербайджана в Соединенных Штатах.