06 Դեկտեմբերի 2024 - 12:36
Հարկադիր վերաբնակեցումը մարդու իրավունքների ամենալուրջ խախտումներից է, իսկ Հայաստանից ադրբեջանցիների վտարումը մեծ անարդարություն է, որը դեռևս չի լուծվել։ Վերադարձի իրավունքը մարդու հիմնարար իրավունքն է, որը հաստատապես ամրագրված է միջազգային փաստաթղթերում, ինչպիսիք են Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը, Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագիրը և Պինեյրոյի սկզբունքները:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի կողմից կազմակերպված՝ «Վերադարձի իրավունք. արդարության ապահովում Հայաստանից բռնի տեղահանված ադրբեջանցիների համար» II միջազգային համաժողովի ամփոփիչ փաստաթղթում։
Փաստաթուղթն ընդունվել է 51 երկրների ավելի քան 200 պատվիրակների կողմից։ Միջոցառման մասնակիցները լուրջ մտահոգություն են հայտնել այն մասին, որ Հայաստանը խոչնդոտում է բռնի տեղահանված ադրբեջանցիներին վերադառնալ հայրենի հողեր։
Նրանք Միջազգային քրեական դատարանի դատախազին կոչ են արել հետաքննել՝ Հայաստանի կողմից միջազգային իրավունքի և Հռոմի ստատուտի շրջանակներում ստանձնած պարտավորությունների խախտումը։
Փաստաթղթում ընդգծվում է սեփականության իրավունքի վերականգնման կարևորությունը և կոչ է արվում Հայաստանի կառավարությանը անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել՝ արևմտյան ադրբեջանցիների բռնագրավված կամ բռնությամբ վերցված ունեցվածքը վերադարձնելու և հարկադիր վերաբնակեցման հետևանքով պատճառված վնասի փոխհատուցման համար։
Դրա հետ մեկտեղ նշվում է, որ նյութական և բարոյական վնասի հատուցումը չի կարող հիմք հանդիսանալ՝ վերադարձի իրավունքից հրաժարվելու համար։

• 200 делегатов из 51 страны: Изгнание азербайджанцев из Армении - большая несправедливость
Вынужденное переселение - одно из самых серьезных нарушений прав человека, а изгнание азербайджанцев из Армении - большая несправедливость, которая до сих пор не решена. Право на возвращение является фундаментальным правом человека, которое прочно закреплено в международных документах, таких как Всеобщая декларация о правах человека, Международный пакт о гражданских и политических правах, принципы Пиньейру.
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в итоговом документе II международной конференции «Право на возвращение: обеспечение справедливости для азербайджанцев, насильственно выселенных из Армении», организованной Общиной Западного Азербайджана.
Документ был принят более 200 делегатами из 51 страны. Участники мероприятия выразили серьезную обеспокоенность тем, что Армения препятствует насильственно выселенным азербайджанцам вернуться на родные земли.
Они призвали прокурора Международного уголовного суда расследовать нарушение Арменией взятых на себя обязательств в рамках международного права и Римского статута.
В документе подчеркнута важность восстановления права собственности, содержится призыв к правительству Армении предпринять необходимые шаги для возврата конфискованного или насильственно изъятого имущества западных азербайджанцев, обеспечить компенсацию ущерба, понесенного в результате вынужденного переселения.
Наряду с этим, заявлено, что компенсация материального и морального ущерба не может рассматриваться в качестве основания для отказа в праве на возвращение.