05 Դեկտեմբերի 2024 - 16:11
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, ավելի քան երեք հազար ադրբեջանցի կամավորներ մասնակցում են՝ «Կանաչ աշխարհի համար համերաշխության տարվան» նվիրված միջոցառմանը։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ուղերձ է հղել ֆորումի մասնակիցներին.
«Կամավորական շարժումը, որը մեր երկրում առանձնահատուկ թափ ստացավ անցյալ դարի 90-ականներին՝ համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի օրհնությամբ, որը դարձավ ազգային և հոգևոր արժեքներին նվիրվածության և հայրենիքին ծառայելու օրինակ, հանդիսանում է ադրբեջանական երիտասարդության ներկայիս հաջող գործունեության մարմնավորումը՝ հանուն ընդհանուր նպատակի հասնելու։ Մեր պետության համակողմանի աջակցության շնորհիվ այս շարժման շարքերը մշտապես ընդլայնվում են։ Շարժվելով վերելքի ճանապարհով՝ այն հասել է իր զարգացման ներկայիս մակարդակին և կարողացել է ընդգրկել հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտները։
Առանձնահատուկ կարևոր է ձեր ֆորումի կազմակերպումը՝ «Կանաչ աշխարհի համար համերաշխության տարվա» շրջանակներում։ Այսպես, մեր կամավորները, ովքեր իրենց պրակտիկ գործունեության մեջ միշտ առաջնորդվում են այնպիսի բարձրագույն մարդկային հատկանիշներով, ինչպիսիք են՝ բարությունը, անձնուրացությունը և անշահախնդիր օգնությունը, մեծ ավանդ են ներդնում քաղաքացիներին բնության և շրջակա միջավայրի պահպանության բնագավառում կրթելու գործում։ Մեր երկրում Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի (COP29) Կողմերի կոնֆերանսի 29-րդ նստաշրջանի անցկացման օրերին, որը հանդիսանում է աշխարհում խոշորագույն և կարևոր իրադարձություններից մեկը, նրանք արժանապատվորեն. են կատարել իրենց պարտականությունները:
Պետական ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության լիովին վերականգնման արդյունքում՝ մենք արդեն մեր անկախության պատմության նոր փուլ ենք ապրում: Օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում կյանքը արագ վերականգնելու համար աննախադեպ շինարարական աշխատանքներ են անցկացվում։ Կամավորները, ովքեր երիտասարդական քաղաքականության հիմնարար սկզբունքներին համապատասխան իրենց նորարարական սոցիալական նախաձեռնություններով ծառայում են մեր երկրի կայուն առաջընթացին, ակտիվորեն մասնակցում են Մեծ վերադարձի գործընթացին»։

• Алиев: Волонтерское движение является воплощением успешной деятельности азербайджанской молодежи
Как сообщает Armenia.Az, в мероприятии, посвященном Году солидарности во имя зеленого мира, участвуют более трех тысяч азербайджанских волонтеров.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев направил обращение участникам форума:
«Дорогая молодежь!
Приветствую вас – участников VII форума солидарности азербайджанских волонтеров и поздравляю с Международным днем добровольцев.
Волонтерское движение, получившее особый размах в нашей стране в 90-е годы прошлого века при благословении общенационального лидера Гейдара Алиева, ставшее примером привязанности к национально-духовным ценностям, служения Родине, является воплощением нынешней успешной деятельности азербайджанской молодежи во имя достижения общей цели. Благодаря всесторонней поддержке нашего государства ряды этого движения постоянно расширяются. Продвигаясь по пути восхождения, оно достигло нынешнего уровня развития и сумело охватить все сферы общественной жизни.
Организация вашего форума в рамках «Года солидарности во имя зеленого мира» представляет особое значение. Так, наши волонтеры, которые в своей практической деятельности всегда руководствуются такими высшими человеческими качествами, как доброта, самоотверженность и бескорыстная помощь, вносят большой вклад в дело просвещения граждан в сфере защиты природы и окружающей среды. В дни проведения в нашей стране 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), являющейся одним из самых крупномасштабных и важных мероприятий в мире, они достойно справились со своими задачами.
В результате полного восстановления государственного суверенитета и территориальной целостности мы уже переживаем новый этап истории нашей независимости. Проводятся беспрецедентные строительные работы для скорейшего возрождения жизни на освобожденных от оккупации территориях. Волонтеры, которые, в соответствии с основными принципами молодежной политики, своими инновационными социальными инициативами служат устойчивому прогрессу нашей страны, активно участвуют в процессе Великого возвращения.
Верю, что вы и впредь будете считать целью своей жизни глубокую преданность национальной государственности, приложите все свои знания и умения во имя наращивания мощи нашей Родины. Желаю каждому из вас успехов в будущих делах».