05 Դեկտեմբերի 2024 - 09:19
Նոյեմբերի 4-ին Բաքվում կայացել է՝ «Ադրբեջանական երկաթուղիներ» (ԱԵ) ՓԲԸ-ի փոխնախագահ Արիֆ Աղաևի և Բելառուսի երկաթուղու փոխնախագահ Անդրեյ Յակոբսոնի հանդիպումը։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱԵ-ից, հանդիպմանը մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել՝ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության զարգացման, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող նախագծերի իրականացման, երկու երկրների միջև կանոնավոր բեռնափոխադրումների կազմակերպման շուրջ, այդ թվում՝ բեռնափոխադրումներ կոնտեյներային գնացքներով։
Բելառուսական կողմը հետաքրքրություն է հայտնել՝ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգծով Թուրքիա, ինչպես նաև Ադրբեջանի տարածքով անցնող Հյուսիս-Հարավ ճանապարհով Իրան ապրանքներ ուղարկելու հարցում։
«Հյուսիս-Հարավ» միջանցքի երկայնքով համագործակցությունն ամրապնդելու նպատակով որոշվել է շարունակել բանակցությունները՝ սակագնային քաղաքականության, տրանսպորտային տեխնոլոգիաների և թվայնացման շուրջ, որոնք քննարկվել են այս տարվա հոկտեմբերին «Ռուսական երկաթուղիներ»-ի մասնակցությամբ՝ եռակողմ հանդիպման ժամանակ։

• Беларусь заинтересована в ж/д грузоперевозках через Азербайджан
4 ноября в Баку состоялась встреча зампреда ЗАО «Азербайджанские железные дороги» (АЖД) Арифа Агаева и заместителя председателя Белорусской железной дороги Андрея Якобсона.
Как сообщили Armenia.Az в АЖД, на встрече состоялся обмен мнениями по развитию двустороннего и многостороннего сотрудничества в рамках международных организаций, реализации проектов, представляющих взаимный интерес, организации регулярных грузоперевозок между двумя странами, в том числе отправке грузов контейнерными поездами.
Белорусская сторона выразила заинтересованность в отправке грузов в Турцию по железной дороге Баку-Тбилиси-Карс, а также в Иран по маршруту Север-Юг, проходящему через территорию Азербайджана.
В целях укрепления сотрудничества по коридору Север-Юг решено продолжить переговоры по тарифной политике, транспортным технологиям и цифровизации, которые обсуждались на трехсторонней встрече, состоявшейся в октябре этого года с участием РЖД.
В ходе встречи также прошли переговоры по расширению вагонного парка АЖД подвижными составами белорусского производства. Обе стороны заявили, что готовы обсудить возможности поставок в Азербайджан универсальных, крытых вагонов и цистерн.