• Ալիևն ու Ռահմոնը քննարկել են երկկողմ օրակարգի հրատապ հարցեր
Էմոմալի Ռահմոնը շնորհավորել է Իլհամ Ալիևին COP29-ի հաջող կազմակերպման կապակցությամբ և ընդգծել՝ համաժողովի արդյունքների կարևորությունը կլիմայական գլոբալ օրակարգի խթանման տեսանկյունից։
Իլհամ Ալիևը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքի համար և գոհունակությամբ նշել է՝ Էմոմալի Ռահմոնի մասնակցությունը COP29-ի ղեկավարների գագաթնաժողովին և Տաջիկստանի պատվիրակության ակտիվ ներդրումը COP29-ի քննարկումներում։
Հեռախոսազրույցի ժամանակ մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել՝ երկկողմ օրակարգի ընթացիկ հարցերի, ինչպես նաև ԱՊՀ-ում Տաջիկստանի առաջիկա նախագահության շրջանակներում համագործակցության հարցերի շուրջ։

• Алиев и Рахмон обсудили актуальные вопросы двусторонней повестки
Эмомали Рахмон поздравил Ильхама Алиева с успешной организацией COP29, подчеркнул важность результатов конференции с точки зрения продвижения глобальной климатической повестки.
Ильхам Алиев поблагодарил за поздравление и с удовлетворением отметил участие Эмомали Рахмона в саммите лидеров COP29, активный вклад делегации Таджикистана в обсуждения на COP29.
В ходе телефонного разговора состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам двусторонней повестки, а также по вопросам сотрудничества в рамках предстоящего председательства Таджикистана в СНГ.