• Սամեդ Սեյիդով. Բաքուն մեծ ներուժ է տեսնում՝ Անկարայի և Թբիլիսիի հետ կապերի ամրապնդման գործում
Թուրքիայի և Վրաստանի խորհրդարանները հայտարարել են՝ Ադրբեջանի դիրքորոշումներին լիակատար աջակցության մասին և ամենաբարձր գնահատական տվել՝ Բաքվում ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի (COP29) Կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանի կազմակերպմանը և արդյունքներին։
Այս մասին AZERTAC-ին ասել է՝ Միլլի Մեջլիսի միջազգային հարաբերությունների և միջխորհրդարանական կապերի կոմիտեի նախագահ Սամեդ Սեիդովը՝ մեկնաբանելով Անկարայում կայացած Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Վրաստանի արտաքին կապերի խորհրդարանական կոմիտեների IX եռակողմ նիստի արդյունքները։
Խորհրդարանական կոմիտեի ղեկավարն ասել է, որ ադրբեջանական կողմը Անկարայում հանդես է եկել՝ միջխորհրդարանական երկխոսության ձևաչափերին Կենտրոնական Ասիայի բարեկամ երկրներին ներգրավելու նախաձեռնությամբ։
Նա ընդգծել է՝ բոլոր ոլորտներում թուրքական երկրների հետ հետագա մերձեցմանը պաշտոնական Բաքվի պատրաստակամությունը, հիշեցրել է նախագահ Իլհամ Ալիևի դիրքորոշման մասին, ով «թուրքական աշխարհն անվանել է Ադրբեջանի ընտանիքը»։
«Ադրբեջանը շահագրգռված է մեր տարածաշրջանի և Կենտրոնական Ասիայի պետությունների միջև կապերի ամրապնդմամբ»,- վստահեցրել է Միլլի Մեջլիսի կոմիտեի ղեկավարը։ Նրա կարծիքով, թուրքական երկրների հետ Ադրբեջանի ղեկավարի մերձեցման քաղաքականությունը մեծ հետաքրքրություն է առաջացնում ամբողջ աշխարհում։
Խոսելով Թուրքիայի և Վրաստանի հետ փոխգործակցության մասին՝ Ս.Սեյիդովը նշել է, որ Բաքուն մեծ ներուժ է տեսնում Անկարայի և Թբիլիսիի հետ կապերի ամրապնդման գործում։

04 Декабря 2024 - 10:55
В парламентах Турции и Грузии заявили о полной поддержке позиций Азербайджана, дали самую высокую оценку организации и итогам 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) в Баку.
Об этом АЗЕРТАДЖ сказал председатель комитета Милли Меджлиса по международным отношениям и межпарламентским связям Самед Сеидов, комментируя итоги IX трехстороннего заседания парламентских комиссий по внешним связям Турции, Азербайджана и Грузии, прошедшего в Анкаре.
Глава парламентского комитета сообщил, что азербайджанская сторона выступила в Анкаре с инициативой привлечения дружественных стран Центральной Азии к форматам межпарламентского диалога.
Он подчеркнул готовность официального Баку к дальнейшему сближению с тюркскими странами во всех областях, напомнил о позиции Президента Ильхама Алиева, назвавшего «тюркский мир - семьей Азербайджана».
«Азербайджан заинтересован в укреплении связей между нашим регионом и государствами Центральной Азии», - заверил глава комитета Милли Меджлиса. По его мнению, политика азербайджанского лидера по сближению с тюркскими странами вызывает большой интерес во всем мире.
Говоря о взаимодействии с Турцией и Грузией, С. Сеидов отметил, что в Баку видят большой потенциал в укреплении связей с Анкарой и Тбилиси.
По его словам, источники основных угроз в отношении нацбезопасности Турции, Азербайджана и Грузии расположены вне региона. «Силы, пытающиеся сегодня противодействовать развитию наших стран и говорить с нами иным языком, осознают, что процессы, протекающие в регионе, разрушают их планы. В Армении также должны осознать, что никакие внешние игроки, не заменят контактов внутри региона. Приоритетом для каждого государства должны быть интересы региона в целом», - сказал он.
С. Сеидов привел пример политики Азербайджана, нацеленной на вклад в мир, стабильность и развитие всех соседних стран.