02 Դեկտեմբերի 2024 - 15:55
Հայաստանից վերջին արտաքսման ժամանակ 1987-1991 թվականներին սպանվել է 216 ադրբեջանցի, տուժող է ճանաչվել 6522 մարդ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Գլխավոր դատախազության քննչական վարչության պետի տեղակալ Գասըմ Մամեդովը խորհրդարանում՝ «Անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձ Արևմտյան Ադրբեջան» թեմայով լսումների ժամանակ։
Նրա խոսքով, հետաքննության շրջանակներում արևմտյան ադրբեջանցիների դեմ կատարված հանցագործությունները պայմանականորեն բաժանվում են չորս ժամանակաշրջանների՝ 1905-1907, 1918-1920, 1947-1953, 1987-1991 թթ. Մամեդովն ասել է, որ այս ժամանակահատվածում մեծ թվով ադրբեջանցիներ են սպանվել և ենթարկվել հարկադիր վերաբնակեցման։
Մամեդովն ասել է, որ միայն 1987-1991 թվականներին կատարված հանցագործությունների արդյունքում՝ ավելի քան 250 հազար արևմտյան ադրբեջանցիներ ստիպված են եղել լքել իրենց տները։
«Քննչական նյութերով պարզվել է նաև, որ այս ընթացքում զոհվել է 216 մարդ, տուժող է ճանաչվել 6522 մարդ»,- ասաել է նա։
Գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ արևմտյան ադրբեջանցիների դեմ հանցագործությունների հետաքննության կարևոր կողմերից մեկը՝ ապացույցների հավաքումն է։
«Այս փուլում մենք փորձում ենք այդ հանցագործությունների կատարումը հաստատող հավաստի ապացույցներ հավաքել մեկ կենտրոնում՝ քրեական գործի նյութերում։ Միաժամանակ միջազգային իրավական օգնության մասին հարցումներ են ուղարկվել արտասահմանյան տարբեր երկրներ, մի շարք դեպքերում ստացվել են անհրաժեշտ փաստաթղթեր»,- ասել է Մամեդովը։

02 Декабря 2024 - 15:08
Во время последней депортации из Армении в период с 1987 по 1991 год были убиты 216 азербайджанцев, 6522 человека признаны пострадавшими.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил заместитель начальника Следственного управления Генпрокуратуры Гасым Мамедов на слушаниях в парламенте на тему «Безопасное и достойное возвращение в Западный Азербайджан».
По его словам, в рамках расследования преступления, совершенные против западных азербайджанцев, условно разделены на четыре временных периода - 1905-1907, 1918-1920, 1947-1953, 1987-1991 гг. В эти периоды было убито большое количество азербайджанцев и они подверглись насильственному переселению, сказал Мамедов.
Мамедов сообщил, что только в результате преступлений, совершенных в 1987-1991 годах, более 250 тысяч западных азербайджанцев были вынуждены покинуть родные дома.
«Следственные материалы также установили, что 216 человек были убиты в этот период, потерпевшими признаны 6522 человека», - сказал он.
Представитель Генпрокуратуры подчеркнул, что одним из важных аспектов в расследовании преступлений против западных азербайджанцев является сбор доказательств.
«На данном этапе мы стараемся собрать достоверные доказательства, подтверждающие совершение этих преступлений, в едином центре - в материалах уголовного дела. В то же время в различные зарубежные страны были направлены запросы о международной правовой помощи, в ряде случаев были получены необходимые документы», - сказал Мамедов.