02 Դեկտեմբերի 2024 - 14:31
Հայաստանը, որը դեռևս խոչընդոտում է արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձը հայրենի հողեր, լրջորեն խախտում է միջազգային իրավունքը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության միջազգային անվտանգության վարչության պետ Սամիր Բեջանովը խորհրդարանում՝ «Անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձ Արևմտյան Ադրբեջան» թեմայով լսումների ժամանակ։
Նրա խոսքով, փախստականների վերաբերյալ միջազգային փաստաթղթերն ու նորմերը հաստատում են արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքը. «Միջազգային իրավական ակտերում ամրագրված է փախստականների իրավունքը՝ վերադառնալու ոչ միայն իրենց պետություն, այլև այն տարածք, որտեղ նրանք նախկինում ապրել են։ Հայաստանը, որի տարածքում ապրել են արևմտյան ադրբեջանցիները, պետք է ապահովի նրանց իրավունքները»։

• Представитель МИД АР: Армения серьезно нарушает международное право
Армения, до сих пор препятствующая возвращению западных азербайджанцев на родные земли, серьезно нарушает международное право.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил начальник Управления международной безопасности Министерства иностранных дел Азербайджана Самир Беджанов на слушаниях в парламенте на тему «Безопасное и достойное возвращение в Западный Азербайджан».
По его словам, международные документы и нормы касательно беженцев подтверждают право западных азербайджанцев на возвращение: «В международно-правовых актах закреплено право беженцев вернуться не только в свое государство, но и на территории, где они когда-то жили. Армения, на территории которой проживали западные азербайджанцы, должна обеспечить их право».