02 Դեկտեմբերի 2024 - 11:36
Վերջին ամիսներին Հայաստանն ու Ադրբեջանը ավելի են մոտենում խաղաղության կարևոր համաձայնագրի ստորագրմանը` տարածքային վեճի լուծման և հարաբերությունների կարգավորման շարունակական ջանքերի շրջանակներում: Խաղաղության հեռանկարները շարունակում են բարելավվել՝ երկու երկրների միջև վստահության ամրապնդման մի շարք կարևոր միջոցառումների շնորհիվ՝ զգալիորեն մեծացնելով Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման հնարավորությունները։
Ինչպես հաղորդում է Oxu.Az-ը, այս մասին ասված է՝ Ջեյմսթաուն հիմնադրամի նախկին ղեկավար Գլեն Հովարդի փոդքաստում, որի հյուրն է եղել՝ Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը։
Աուդիոծրագրում ընդգծվում է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Հայաստանի հետ բանակցություններում ձեռք են բերվել շոշափելի արդյունքներ, իսկ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ կանի հնարավոր ամեն ինչ՝ մինչև տարեվերջ Ադրբեջանի հետ համաձայնագիր ստորագրելու համար։
Հաղորդման հեղինակը, մատնանշելով, որ ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը այս շաբաթվա սկզբին հեռախոսազրույց է ունեցել նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, նշում է, որ Ադրբեջանը շարունակում է կարևոր դեր խաղալ՝ Կասպից ծովի տարածաշրջանում և մնում է ռազմավարական կարևոր երկիր՝ նոր վարչակազմի տեսադաշտում։
Զրույցի ընթացքում Է.Ամիրբեկովը պատմել է ադրբեջանա-հայկական բանակցությունների ներկա փուլի, ինչպես նաև Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման Ադրբեջանի ուղու մասին։

02 Декабря 2024 - 09:36
В последние месяцы Армения и Азербайджан все ближе подходят к подписанию важного мирного соглашения в рамках продолжающихся усилий по разрешению территориального спора и нормализации отношений. Мирные перспективы продолжают улучшаться благодаря серии важных мер по укреплению доверия между двумя странами, что значительно повышает шансы на установление мира на Южном Кавказе.
Как передает Oxu.Az, об этом говорится в подкасте экс-главы Джеймстаунского фонда Глена Ховарда, гостем которого стал представитель президента Азербайджана по особым поручениям Эльчин Амирбеков.
В аудиопрограмме подчеркивается, что президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что в переговорах с Арменией достигнуты ощутимые результаты, а армянский премьер-министр Никол Пашинян сказал, что сделает все возможное для подписания соглашения с Азербайджаном до конца года.
Автор передачи указав на то, что избранный президент США Дональд Трамп провел телефонный разговор с президентом Ильхамом Алиевым в начале этой недели, отмечает, что Азербайджан продолжает играть важную роль в Каспийском регионе и остается стратегически важной страной в поле зрения новой администрации.
В ходе беседы Э.Амирбеков рассказал о нынешнем этапе азербайджано-армянских переговоров, а также о пути Азербайджана к нормализации отношений с Арменией.