02 Դեկտեմբերի 2024 - 09:34
Այս մասին Karabakh Report-ին ասել է՝ այս համալսարանի արվեստի ֆակուլտետի դեկան, կոմպոզիտոր Թուրքեր Գասըմզադեն։
«Արդեն մեկ տարի է անցել՝ 2023 թվականի նոյեմբերի 27-ին նախագահ Իլհամ Ալիևի հրամանագրով ստեղծված Ղարաբաղի համալսարանի գործունեության մեկնարկից։ Այս ընթացքում Ղարաբաղի համալսարանի տարբեր ֆակուլտետների դասախոսական կազմը մասնակցել է միջազգային փառատոների և մրցույթների։ Նրանց շրջանում կան հաղթողներ»,- ասել է դեկանը։
Նրա խոսքով, Ղարաբաղի համալսարանի արվեստի ֆակուլտետում ի սկզբանե ընդգրկված են՝ երկրի ամենապրոֆեսիոնալ դասախոսներից մի քանիսը և տաղանդավոր ուսանողներ. «Այս տարի մենք մի շարք հաջողությունների ենք հասել: Վստահ եմ, որ Ղարաբաղի համալսարանում կրթությունը կշարունակվի ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխան։ Այսօր մենք՝ որպես Ղարաբաղի համալսարանի արվեստի ֆակուլտետ, ցանկանում ենք տոնել մեր տարեդարձը համերգով և ցուցահանդեսով»:
Միջոցառմանը Ղարաբաղի համալսարանի դասախոսներն ու ուսանողները կատարել են ադրբեջանցի և արևմտաեվրոպական կոմպոզիտորների տարբեր ժանրերի ստեղծագործություններ։ Կազմակերպվել է նաև հիանալի ցուցահանդես, որին ներկայացված էին տարբեր տեխնիկայով արված շուրջ 140 աշխատանք։

02 Декабря 2024 - 09:34
«Уже год прошел с начала деятельности Карабахского университета, созданного 27 ноября 2023 года указом президента Ильхама Алиева. За этот период преподавательский состав различных факультетов Карабахского университета участвовал в международных фестивалях и конкурсах. Среди них есть и победители», - сказал декан.
По его словам, факультет искусств Карабахского университета изначально включает в свой состав одних из самых профессиональных преподавателей страны и талантливых студентов: «За этот год мы достигли ряда успехов. Уверен, что обучение в Карабахском университете будет продолжаться в соответствии с самыми высокими стандартами. Сегодня мы как факультет искусств Карабахского университета хотим отметить нашу годовщину концертом и выставкой».
На мероприятии преподаватели и студенты Карабахского университета выступили с произведениями различных жанров азербайджанских и западноевропейских композиторов. Также была организована прекрасная выставка, на которой были представлены около 140 работ, выполненных в различных техниках.