• Վուգար Քերիմովը՝ Ադրբեջանում կլիմայի փոփոխության մասին
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին լրագրողներին ասել է՝ Ադրբեջանի էկոլոգիայի և բնական պաշարների փոխնախարար Վուգար Քերիմովը։
Նրա խոսքով, կլիմայի փոփոխությունը հանգեցնում է ջրային ռեսուրսների նվազմանը և գյուղատնտեսության խնդիրներին. «Տեղումների նվազումը ինչպես Ադրբեջանում, այնպես էլ այն տարածքներում, որտեղով անցնում են մեր երկիր թափվող գետերը, ջրի պակասին հանգեցնող հիմնական գործոնն է հանդիսանում։ Ջերմացումը, ջրային ռեսուրսների նվազումը և հողի դեգրադացումը հանգեցնում են անտառների սպառման և ոչնչացման:
Գյուղատնտեսությունը ջերմոցային արտանետումներ ձևավորող, կլիմայի փոփոխություն և գլոբալ տաքացում առաջացնող հիմնական ոլորտներից մեկն է: Տարբեր քիմիական նյութերի, թունաքիմիկատների, պարարտանյութերի օգտագործումը նույնպես նվազեցնում է հողի որակը»:

30 Ноября 2024 - 10:18
Как сообщает Armenia.Az, об этом сказал журналистам заместитель министра экологии и природных ресурсов Азербайджана Вугар Керимов.
По его словам, изменение климата приводит к сокращению водных ресурсов и проблемам в сельском хозяйстве: «Уменьшение количества осадков как в Азербайджане, так и на территориях, через которые проходят реки, впадающие в нашу страну, является основным фактором, ведущим к дефициту воды. Потепление, сокращение водных ресурсов, а также деградация почв приводят к истощению и уничтожению лесов.
Сельское хозяйство является одной из основных отраслей, формирующих парниковые выбросы, обуславливающих изменение климата и вызывающих глобальное потепление. Использование различных химических веществ, пестицидов и удобрений также снижает качество почв».
Керимов принял участие в конференции «Влияние изменения климата на развитие сельского хозяйства» в Нахчыване.