30 Նոյեմբերի 2024 - 11:06
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին՝ Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեում ՄԱԿ-ի Կենտրոնական Ասիայի տնտեսությունների հատուկ ծրագրի (SPECA) Կառավարման խորհրդի 19-րդ նստաշրջանի առաջին նիստում հայտարարել է՝ Ադրբեջանի տնտեսության փոխնախարար Սամեդ Բաշիրլին։
Նրա խոսքով, SPECA-ի նպատակների իրականացման հարցում զգալի առաջընթաց է գրանցվել. «Դրա օրինակն է ծրագրի երկրների միջև ապրանքաշրջանառության մշտական աճը, ներդրումային միջավայրի բարելավումը, ակտիվ համագործակցությունը առանցքային ոլորտներում, ինչպիսիք են տրանսպորտը, էներգետիկան, գյուղատնտեսություն և տեխնոլոգիաները»։
Ս.Բաշիրլին հավելել է, որ Ադրբեջանում կարևոր նախաձեռնություններ են իրականացվել՝ բիզնես միջավայրի հետագա բարելավման և նորարարական նախագծերին աջակցելու համար. «Այս քայլերը նպաստում են բիզնես գործունեության ընդլայնմանը և տարածաշրջանում ներդրումների ավելացմանը»:

30 Ноября 2024 - 09:41
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил заместитель министра экономики Азербайджана Самед Баширли на первом заседании 19-й сессии Руководящего совета Специальной программы ООН для экономик Центральной Азии (СПЕКА) в столице Таджикистана Душанбе.
По его словам, в реализации целей СПЕКА наблюдается значительный прогресс: «Примером этому служит постоянный рост торгового оборота между странами программы, улучшение инвестиционного климата, активное сотрудничество в ключевых секторах, таких как транспорт, энергетика, сельское хозяйство и технологии».
С.Баширли добавил, что в Азербайджане реализованы важные инициативы по дальнейшему улучшению бизнес-среды и поддержке инновационных проектов: «Эти шаги способствуют расширению бизнес-деятельности и увеличению инвестиций в регионе».
На мероприятии были заслушаны и обсуждены отчеты рабочих групп СПЕКА, а также секретариатов Экономической и социальной комиссии ООН для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО) и Европейской экономической комиссии (ЕЭК). Была принята «Душанбинская декларация», предусматривающая региональное сотрудничество в области цифровизации торговли, инвестиций и других сферах.