• Փարիզում բացվել է ադրբեջանցի նկարիչների ցուցահանդես
Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում տեղի է ունեցել ադրբեջանցի նկարիչների՝ «Արվեստ հանուն ավելի կանաչ ապագայի» աշխատանքների ցուցահանդեսի բացման արարողությունը։
Ինչպես տեղեկացնում է Armenia.Az-ը, «Հանուն կանաչ աշխարհի համերաշխության տարվա» շրջանակներում Ֆրանսիայում Ադրբեջանի դեսպանատունը միջոցառում է կազմակերպել, որին մասնակցել են՝ Ֆրանսիայում Ադրբեջանի դեսպան Լեյլա Աբդուլլաևան, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչ Էլման Աբդուլլաևը, ֆրանսիացի արվեստի գործիչներ և այլ հյուրեր։
Իր ելույթում Լ.Աբդուլլաևան ընդգծել է Ադրբեջանի՝ որպես միջազգային հանրության վստահելի և պատասխանատու անդամի ներդրումը կլիմայի փոփոխության հետևանքների դեմ պայքարում։ Նա նաև հիշեցրել է, որ 2024 թվականն Ադրբեջանում հայտարարվել է «Հանուն կանաչ աշխարհի համերաշխության տարի»։
Ցուցահանդեսին ներկայացված էին՝ Ադրբեջանի ժողովրդական արտիստ Սաքիթ Մամեդովի, ինչպես նաև Խանլար Ասադուլլաևի, Նարմին Նասիբովայի, Ագշին Քյազիմովի, Մահիր Գաֆարովի, Նիհադ Ագազադեի, Չինարա Բախշիևա-Ջաֆարովայի, Այնուր Մամեդովայի, ինչպես նաև երիտասարդ տաղանդներ Նազիլի Ֆարզուլաևայի և Մարիամ Աբդուլլայի աշխատանքները։

30 Ноября 2024 - 09:39
В столице Франции Париже состоялась церемония открытия выставки работ азербайджанских художников «Искусство во имя более зеленого будущего».
Как сообщает Armenia.Az, в рамках «Года солидарности во имя зеленого мира» посольство Азербайджана во Франции организовало мероприятие, в котором приняли участие посол Азербайджана во Франции Лейла Абдуллаева, постоянный представитель Азербайджана при ЮНЕСКО Эльман Абдуллаев, французские деятели искусства и другие гости.
В своем выступлении Л.Абдуллаева подчеркнула вклад Азербайджана как надежного и ответственного члена международного сообщества в борьбу с последствиями климатических изменений. Она также напомнила, что 2024 год в Азербайджане объявлен «Годом солидарности во имя зеленого мира».
На выставке были представлены работы народного художника Азербайджана Сакита Мамедова, а также произведения Ханлара Асадуллаева, Нармин Насибовой, Агшина Кязымова, Махира Гафарова, Нихада Агазаде, Чинары Бахшиевой-Джафаровой, Айнур Мамедовой, а также молодых талантов Назили Фарзуллаевой и Марьям Абдуллы.