29 Նոյեմբերի 2024 - 17:10
Ռուսաստանն ակտիվորեն աշխատում է «3+3» ձևաչափը լիարժեք կառույցի վերածելու ուղղությամբ, որն ուղղված է Հարավային Կովկասի երկրների փոխգործակցությանն ու համագործակցությանը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը՝ ռուսական լրատվամիջոցներին հղումով, այս մասին Մոսկվայում կայացած «Ռուսաստան-Հայաստան» II հանրային ֆորումի ժամանակ հայտարարել է՝ ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը։
«Մենք շարունակում ենք աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը բոլոր ոլորտներում։ Այս գործընթացում կարևոր տեղ է զբաղեցնում «3+3» հարթակը, որն արդեն ցույց է տվել իր արդյունավետությունը։ Մենք աշխատում ենք այն լիարժեք կազմակերպության վերածել տարածաշրջանում փոխգործակցության համար»,-նշել է դիվանագետը։
Գալուզինն ընդգծել է, որ Ռուսաստանը տարիներ շարունակ ձևավորում է անվտանգության ճարտարապետությունը Հարավային Կովկասում։ Նրա խոսքով, Ռուսաստանի դերն այս հարցում միշտ պահանջված կլինի՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանում և ամբողջ աշխարհում դինամիկ իրավիճակը։
Ինչ վետրաբերում է Հայաստանի հետ երկկողմ համագործակցությանը, դիվանագետը արդյունավետ շփումների հույս է հայտնել՝ ԵԱՏՄ-ի և ԱՊՀ-ի միջև Մոսկվայում կայանալիք միջոցառումների շրջանակներում։

29 Ноября 2024 - 16:18
Россия активно работает над трансформацией формата «3+3» в полноценную структуру, направленную на взаимодействие и сотрудничество стран Южного Кавказа.
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на российские СМИ, об этом заявил заместитель главы МИД РФ Михаил Галузин на II общественном форуме «Россия — Армения», который прошел в Москве.
«Мы продолжаем содействовать нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном по всем направлениям. Важное место в этом процессе занимает платформа «3+3», которая уже показала свою эффективность. Мы работаем над ее преобразованием в полноценную организацию для взаимодействия в регионе», — отметил дипломат.
Галузин подчеркнул, что Россия годами формировала архитектуру безопасности на Южном Кавказе. По его словам, роль России в этом плане всегда будет востребована с учетом динамичной обстановки в регионе и мире в целом.
Что касается двустороннего сотрудничества с Арменией, дипломат выразил надежду на плодотворные контакты в рамках мероприятий по линии ЕАЭС и СНГ, которые пройдут в Москве.
Платформа «3+3» включает Россию, Турцию, Иран, Азербайджан, Армению и Грузию. Грузия многократно приглашалась к участию в этом формате, но пока не подключалась к его работе. Состоялись три встречи глав МИД в таком формате — в Москве, Тегеране и Стамбуле.