27 Նոյեմբերի 2024 - 11:22
2025 թվականին Ադրբեջանում զբաղվածության ծառայությունների թվայնացումը կլինի հիմնական առաջնահերթ ոլորտներից մեկը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասել է աշխատանքի և բնակչության սոցիալական պաշտպանության նախարար Սահիլ Բաբաևը Միլլի Մեջլլիսի այսօրվա լիագումար նիստում՝ 2025 թվականի սոցիալական հիմնադրամների պետական բյուջեների մասին օրինագծերի քննարկման ժամանակ։
Նախարարի խոսքով, հաջորդ տարի նախատեսվում է ավարտել՝ զբաղվածության քարտեզի, զբաղված քաղաքացիների ռեգիստրի, ոչ ֆորմալ զբաղվածության մոնիտորինգի համակարգի, շարժական մոնիտորինգի ենթահամակարգի և աշխատանքի էլեկտրոնային բորսայի աշխատանքները։
«Այս նախաձեռնությունների շնոհիվ՝ մարդկային ռեսուրսների հետ կապված բոլոր գործարքները էլեկտրոնային կդառնան և կստեղծվի թվային աշխատաշուկայի էկոհամակարգ: Սա կներառի՝ զբաղվածության, ժողովրդագրության, մասնագիտական որակավորումների և աշխատանքային ռեսուրսների վերաբերյալ տվյալների ինչպես նաև ոչ ֆորմալ զբաղվածության, կրթության և մասնագիտական ուսուցման վերահսկողության մասին տեղեկատվության առցանց ձևաչափի անցումը»,- ասել է Բաբաևը։