27 Նոյեմբերի 2024 - 11:22
2025 թվականին Ադրբեջանում զբաղվածության ծառայությունների թվայնացումը կլինի հիմնական առաջնահերթ ոլորտներից մեկը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասել է աշխատանքի և բնակչության սոցիալական պաշտպանության նախարար Սահիլ Բաբաևը Միլլի Մեջլլիսի այսօրվա լիագումար նիստում՝ 2025 թվականի սոցիալական հիմնադրամների պետական բյուջեների մասին օրինագծերի քննարկման ժամանակ։
Նախարարի խոսքով, հաջորդ տարի նախատեսվում է ավարտել՝ զբաղվածության քարտեզի, զբաղված քաղաքացիների ռեգիստրի, ոչ ֆորմալ զբաղվածության մոնիտորինգի համակարգի, շարժական մոնիտորինգի ենթահամակարգի և աշխատանքի էլեկտրոնային բորսայի աշխատանքները։
«Այս նախաձեռնությունների շնոհիվ՝ մարդկային ռեսուրսների հետ կապված բոլոր գործարքները էլեկտրոնային կդառնան և կստեղծվի թվային աշխատաշուկայի էկոհամակարգ: Սա կներառի՝ զբաղվածության, ժողովրդագրության, մասնագիտական որակավորումների և աշխատանքային ռեսուրսների վերաբերյալ տվյալների ինչպես նաև ոչ ֆորմալ զբաղվածության, կրթության և մասնագիտական ուսուցման վերահսկողության մասին տեղեկատվության առցանց ձևաչափի անցումը»,- ասել է Բաբաևը։

27 Ноября 2024 - 10:46
В 2025 году цифровизация служб занятости в Азербайджане будет одним из основных приоритетных направлений.
Как сообщает Armenia.Az, об этом сказал министр труда и социальной защиты населения Сахиль Бабаев на сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса во время обсуждения законопроектов о госбюджетах социальных фондов на 2025 год.
По словам министра, в следующем году планируется завершение работы над картой занятости, реестром занятых граждан, системой контроля неформальной занятости, мобильной подсистемой мониторинга и электронной биржей труда.
«Эти инициативы переведут все операции с человеческими ресурсами в электронную форму и создадут цифровую экосистему рынка труда. Это будет включать перевод в онлайн-формат данных о занятости, демографической ситуации, профессиональных квалификациях и трудовых ресурсах, а также информации о контроле за неформальной занятостью, обучении и профессиональной подготовке», — сказал Бабаев.