• Բաքվում կքննարկեն Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքը
Դեկտեմբերի 5-ին և 6-ին Բաքվում տեղի կունենա՝ Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի (ԱԱՀ) 2-րդ միջազգային համաժողովը՝ «Վերադարձի իրավունքը. արդարության խթանում՝ Հայաստանից բռնի տեղահանված ադրբեջանցիների համար» թեմայով։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, համաժողովին ակնկալվում է՝ ավելի քան 100 օտարերկրյա մասնակիցների մասնակցություն 51 երկրներից։
Միջոցառումը կանդրադառնա՝ Հայաստանից արևմտյան ադրբեջանցիների բռնի արտաքսման պատմությանը, կքննարկվի նրանց վերադարձի իրավունքի իրավական հիմքերը, մշակութային ժառանգության վերականգնման հարցերը և այդ ոլորտում դիվանագիտական ջանքերը։

25 Ноября 2024 - 11:55
5 и 6 декабря в Баку состоится II международная конференция Общины Западного Азербайджана (ОЗА) на тему «Право на возвращение — продвижение справедливости для азербайджанцев, насильственно изгнанных из Армении».
Как сообщает Armenia.Az, в конференции ожидается участие более 100 иностранных участников из 51 страны.
На мероприятии коснутся истории насильственного изгнания западных азербайджанцев из Армении, рассмотрят правовые основы их права на возвращение, вопросы восстановления культурного наследия и дипломатические усилия в этой области.