25 Նոյեմբերի 2024 - 13:21
Այսօր Քելբեջար քաղաքի օրն է՝ մեր Հայրենիքի ամենագեղեցիկ անկյուններից մեկի, որը հիացնում է իր հարուստ պատմական ժառանգությամբ և գեղատեսիլ բնությամբ։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս առիթով՝ Քաղաքաշինության և ճարտարապետության պետական կոմիտեի նախագահ Անար Գուլիևը սոցցանցերի իր պաշտոնական էջում տեսանյութ է հրապարակել՝ ցուցադրելով կայունության սկզբունքներին համապատասխան Քելբեջարում իրականացվող վերականգնման և շինարարական նախագծերը՝ կայուն և ժամանակակից քաղաքաշինության սկզբունքներին համապատասխան։
Քաղաքի գլխավոր հատակագծի շրջանակներում նախատեսվում է՝ բնակչությանը բարձրակարգ բնակարանների տրամադրում, սոցիալական և մշակութային օբյեկտների կառուցում, հանգստի նոր գոտիների ստեղծում, ենթակառուցվածքների արդիականացում և էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրների ակտիվ օգտագործում։
Նաև, հաշվի առնելով տարածաշրջանի յուրահատուկ ներուժը, տեղական պայմաններին հարմարեցված նորարարական և էկոլոգիապես մաքուր լուծումներ են ինտեգրվում ուրբանիզացման գործընթացին, որն ուղղված է բնակչության կյանքի որակի բարձրացմանը:

25 Ноября 2024 - 10:59
Сегодня – день города Кяльбаджар, одного из самых прекрасных уголков нашей Родины, который восхищает своим богатым историческим наследием и живописной природой.
Как сообщает Armenia.Az, по этому случаю председатель Государственного Комитета по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев опубликовал на своей официальной странице в социальных сетях видеоролик, демонстрирующий проекты восстановления и строительства, реализуемые в Кяльбаджаре в соответствии с принципами устойчивого и современного градостроительства.
В рамках Генерального плана города предусмотрено обеспечение населения жильем высокого стандарта, строительство социальных и культурных объектов, создание новых рекреационных зон, модернизация инфраструктуры и активное использование альтернативных источников энергии.
Также, учитывая уникальный потенциал региона, в процесс урбанизации интегрированы инновационные и экологически чистые решения, адаптированные к местным условиям, что направлено на повышение качества жизни населения.