• Ադրբեջանը արագընթաց է գրանցում է Speedtest Global Index-ի վարկանիշում
25 Նոյեմբերի 2024 - 13:58
Ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին ֆիքսված լայնաշերտ ինտերնետի արագությամբ՝ (57,62 Մբիթ/վրկ) Ադրբեջանը 158 երկրների շարքում զբաղեցրել է 93-րդ տեղը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով Speedtest Global Index-ին, մեկ տարի առաջվա ցուցանիշի համեմատ (30,48 Մբիթ/վրկ), Ադրբեջանում ֆիքսված լայնաշերտ ինտերնետի միջին արագությունն աճել է 89%-ով։ Հոկտեմբերին՝ Ադրբեջանը սեպտեմբերի համեմատ 3 հորիզոնականով բարելավել է իր տեղը վարկանիշում։
Ֆիքսված լայնաշերտ ինտերնետի արագությամբ առաջին տեղը զբաղեցրել է Սինգապուրը (316,99 Մբիթ/վ), վերջին տեղը՝ Կուբան (2,84 Մբիթ/վ):
Հոկտեմբերին Ադրբեջանը բջջային ինտերնետի արագությամբ (55,90 Մբիթ/վրկ) զբաղեցրել է 54-րդ տեղը՝ 111 երկրների շարքում՝ սեպտեմբերի համեմատ զիջելով 6 դիրքով։
Շարժական ինտերնետի արագությամբ առաջին տեղը զբաղեցրել է ԱՄԷ-ն (428,53 Մբիթ/վ), վերջինը՝ Աֆղանստանը (8,54 Մբիթ/վ):
Հաշվետու ամսում Բաքուն՝ ֆիքսված լայնաշերտ ինտերնետի արագությամբ 205 քաղաքների շրջանում առաջադիմել է 3 հորիզոնականով և զբաղեցրել 118-րդ տեղը (58,31 Մբիթ/վ):