22 Նոյեմբերի 2024 - 14:09
Զանգիլանի, Գուբադլիի և Լաչինի շրջանների օկուպացիայից ազատագրվելուց հետո այստեղ սկսել են գործել Պետական սահմանապահ ծառայության Սահմանապահ զորքերի 1 առանձին սահմանապահ դիվիզիա, 3 զորամաս, 11 պարետանոց, 3 առանձին ստորաբաժանում և 121 մարտական հենակետ։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Պետականսահմանապահ ծառայության պետի տեղակալ, սահմանապահ զորքերի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Արազ Մամեդովը։
Նա նաև հայտնել է, որ 44-օրյա Հայրենական պատերազմի ընթացքում նահատակվել է պետական սահմանապահ զորքերի 10 զինծառայող՝ ցուցաբերելով հերոսություն և խիզախություն:
Արազ Մամեդովը հավելել է, որ մարտական գործողություններին մասնակցած 1843 զինծառայողներ պարգևատրվել են, նրանցից 719 զինվորականներ պետության ղեկավարի կողմից պարգևատրվել են տարբեր շքանշաններով ու մեդալներով։

• ГПС о восстановлении пограничных сил в Карабахе
После освобождения от оккупации Зангиланского, Губадлинского и Лачинского районов здесь начали работу 1 отдельная пограничная дивизия, 3 воинские части, 11 комендатур, 3 отдельных подразделения и 121 погранично-боевой пост пограничных войск Государственной пограничной службы.
Как передает Armenia.Az, об этом сообщил заместитель начальника ГПС, командующий пограничными войсками генерал-лейтенант Араз Мамедов во время брифинга.
Он также сообщил, что во время 44-дневной Отечественной войны 10 военнослужащих Пограничных войск ГПС, проявив героизм и отвагу, стали шехидами.
Араз Мамедов добавил, что 1 843 военнослужащих, принимавших участие в боевых действиях, были награждены, из них 719 военнослужащих были награждены главой государства различными орденами и медалями.