20 Նոյեմբերի 2024 - 18:55
Ադրբեջանը հավատարիմ է՝ մինչև 2030 թվականը ջերմոցային գազերի արտանետումները 35%-ով նվազեցնելու և շրջակա միջավայրի կայունությունը ապահովելու նպատակին։
Ըստ Armenia.Az-ի, COP29-ի շրջանակներում՝ «Կայուն, թվային միջին միջանցք և դրանից դուրս» թեմայով նախարարական կլոր սեղանի ժամանակ այս մասին ասել է՝ թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարար Ռաշադ Նաբիևը։
«Մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձնում կայունությանը՝ Միջին միջանցքի ընդլայնման վերաբերյալ մեր ծրագրերի առաջ շարժելու ժամանակ: Մեր երկաթուղային համակարգը առաջնահերթություն է տալիս ժամանակակից էլեկտրական լոկոմոտիվների օգտագործմանը և՛ մարդատար, և՛ բեռնափոխադրումների համար: Մենք նախատեսում ենք արդիականացնել գոյություն ունեցող երկաթուղային գծերն ու լոկոմոտիվները, տեղադրել արևային մարտկոցներ և մաքուր էներգիայի աղբյուրներ: Բաքվի նավահանգիստը EcoPorts վկայականը ստացել է՝ Եվրոպական ծովային նավահանգիստների կազմակերպության կողմից 2022 թվականին։ 2025 թվականից սկսած՝ մենք նախատեսում ենք էլ ավելի ընդլայնել այլընտրանքային էներգիայի աղբյուրների օգտագործումը»։

• Набиев: Азербайджан расширит использование альтернативных источников энергии
Азербайджан привержен цели сокращения выбросов парниковых газов на 35% к 2030 году и обеспечения экологической устойчивости.
Как сообщает Armenia.Az, об этом сказал министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев на министерском круглом столе на тему «Устойчивый, цифровой Средний коридор и не только» в рамках COP29.
«Мы уделяем большое внимание устойчивости при продвижении наших планов по расширению Среднего коридора. Наша железнодорожная система отдает предпочтение использованию современных электровозов как для пассажирских, так и для грузовых перевозок. Мы планируем модернизировать существующие железнодорожные линии и локомотивы, устанавливать солнечные панели и экологически чистые источники энергии. Бакинский порт получил сертификат EcoPorts от Европейской организации морских портов в 2022 году. Начиная с 2025 года, мы планируем еще больше расширить использование альтернативных источников энергии».