14 Նոյեմբերի 2024 - 15:45
Նոյեմբերի 14-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը հանդիպել է Հյուսիսային Մակեդոնիայի Հանրապետության նախագահ Գորդանա Սիլյանովսկա-Դավկովայի հետ։
Ըստ AZERTAC-ի՝ ընդգծելով, որ COP29-ը կազմակերպվել է բարձր մակարդակով, Գորդանա Սիլյանովսկայա-Դավկովան ասել է, որ միջոցառման բացման արարողությանը ներկայացվել է ադրբեջանական մշակույթի մասին հետաքրքիր շնորհանդես։ Նշելով, որ կողմ է մշակութային դիվանագիտությանը, հարգարժան հյուրը գոհունակություն է հայտնել Ադրբեջանի մշակույթին ծանոթանալու կապակցությամբ։ Նա ընդգծել է Ադրբեջանի հետ համագործակցության լայն հնարավորությունների առկայությունը։
Նախագահ Իլհամ Ալիևը հույս է հայտնել, որ Գորդանա Սիլյանովսկայա-Դավկովայի այցը Ադրբեջան ազդակ կհաղորդի երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնմանը և առևտրատնտեսական և մշակութային կապերի զարգացմանը։
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ COP29-ի հետ կապված Ադրբեջանի դեմ անարդար քարոզչություն է տարվում։
Անդրադառնալով Հյուսիսային Մակեդոնիայում ներդրումային հնարավորություններին՝ նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել է, որ Ադրբեջանը կարևորում է Բալկանյան երկրների հետ կապերի զարգացումը։
Հանդիպմանը մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել ներդրումների, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, կրթության, մշակույթի ոլորտներում համագործակցության հարցերի շուրջ։

• Алиев: Азербайджан придает важность развитию связей с балканскими странами
14 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев встретился с Президентом Республики Северная Македония Горданой Силяновской-Давковой.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, подчеркнув, что COP29 организована на высоком уровне, Гордана Силяновская-Давкова сказала, что на церемонии открытия мероприятия была представлена интересная презентация об азербайджанской культуре. Отметив, что она поддерживает культурную дипломатию, высокая гостья выразила удовлетворение ознакомлением с культурой Азербайджана. Она подчеркнула наличие широких возможностей для сотрудничества с Азербайджаном.
Президент Ильхам Алиев выразил надежду, что визит Горданы Силяновской-Давковой в нашу страну придаст импульс расширению двусторонних отношений, развитию торгово-экономических и культурных связей.
Глава государства подчеркнул, что в связи с COP29 против Азербайджана ведется несправедливая пропаганда.
Коснувшись инвестиционных возможностей в Северной Македонии, Президент Ильхам Алиев сказал, что Азербайджан придает важность развитию связей с балканскими странами.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам сотрудничества в сфере инвестиций, сельского хозяйства, туризма, образования, культуры.
Президент Ильхам Алиев пригласил главу государства Северной Македонии в нашу страну, а Гордана Силяновская-Давкова, в свою очередь, пригласила главу нашего государства совершить официальный визит в Северную Македонию. Была выражена взаимная признательность за приглашения.