• Կոբախիձե. COP29-ը կնպաստի կլիմայական օրակարգում Ադրբեջանի դերի ամրապնդմանը
Հիանալի է, որ մեզ համար բարեկամ հարևան երկիրը հյուրընկալում է COP29-ը, ինչը կնպաստի Ադրբեջանի դերի ամրապնդմանն ընդհանրապես և կլիմայական օրակարգում մասնավորապես։
Այդ մասին Armenia.Az-ին ասել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն կլիմայական համաժողովի շրջանակներում:
«Պետք է ասեմ, որ նախագահ Իլհամ Ալիևը երեկ հիանալի ելույթ ունեցավ»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ Բաքվում անցկացվող COP29 համաժողովը գերազանց է։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ բանակցությունների համար հարթակ տրամադրելու հնարավորությանը՝ Կոբախիձեն նշել է, որ Վրաստանը հպարտ է երկու կողմերի հետ բարեկամական հարաբերություններով։
«Եթե անհրաժեշտություն լինի, որ մենք ավելի ակտիվ դեր ստանձնենք բանակցություններն առաջ տանելու գործում, մենք պատրաստ ենք դրան»,- ասել է նա։

• Кобахидзе: COP29 будет способствовать усилению роли Азербайджана в климатической повестке
Это прекрасно, что соседняя, дружественная нам страна, принимает COP29, что будет способствовать усилению роли Азербайджана в целом, и в климатической повестке в частности.
Об этом Armenia.Az заявил премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе в кулуарах климатической конференции.
«Должен отметить, что президент Ильхам Алиев вчера выступил с отличной речью», - сказал он, добавив, что конференция COP29 в Баку превосходная.
Касаясь возможности предоставления площадки для мирных переговоров между Азербайджаном и Арменией, Кобахидзе отметил, что Грузия гордится дружественными отношениями с обеими сторонами.
«Если возникнет необходимость в том, чтобы мы играли более активную роль в продвижении переговоров, мы готовы к этому», - сказал он.