• Մարինա Սիլվան COP29-ում. Բրազիլիան ծրագրում է ամբողջությամբ դադարեցնել անտառահատումները մինչև 2030 թվականը
13 Նոյեմբերի 2024 - 17:11
Ֆինանսական պարտավորությունների պատշաճ կատարման ապահովումը յուրաքանչյուր երկրի պարտականությունն է, ուստի անհրաժեշտ են համալիր միջոցառումներ կլիմայական ճգնաժամի, կենսաբազմազանության կորստի և անապատացման դեմ պայքարելու համար:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին COP29-ի շրջանակներում «Բնությանը և կլիմային նվիրված հատուկ միջոցառումներ» թեմայով նստաշրջանում ասել է Բրազիլիայի շրջակա միջավայրի և կլիմայի նախարար Մարինա Սիլվան։
Նա նշել է, որ Բրազիլիան նախատեսում է ամբողջությամբ դադարեցնել անտառահատումները մինչև 2030 թվականը։
«2023 թվականի օգոստոսից մինչև 2024 թվականի հուլիսը Ամազոնի անտառահատումները նվազել են 30,6 տոկոսով՝ հասնելով վերջին 15 տարվա ամենացածր մակարդակին։ Դրանով մենք կանխել ենք ավելի քան 400 միլիոն տոննա CO2 արտանետումը մթնոլորտ, ինչը գերազանցում է շատ երկրների տարեկան արտանետումները: Այսօր մենք կներկայացնենք Ազգային ներդրման հռչակագրի ամբողջական տարբերակը, որն արտացոլում է 2035 թվականի մեր տեսլականը»,- հավելել է Սիլվան:

13 Ноября 2024 - 15:20
Обеспечение надлежащего выполнения финансовых обязательств является ответственностью каждой страны, поэтому необходимы комплексные меры в борьбе с климатическим кризисом, утратой биоразнообразия и опустыниванием.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявила министр окружающей среды и климата Бразилии Марина Сильва на сессии «Специальные мероприятия по природе и климату» в рамках COP29.
Она отметила, что Бразилия планирует к 2030 году полностью прекратить вырубку лесов.
«С августа 2023 года по июль 2024 года вырубка лесов в Амазонии сократилась на 30,6%, достигнув самого низкого уровня за 15 лет. Тем самым мы предотвратили более 400 млн тонн выбросов CO2 в атмосферу, что превышает ежегодные выбросы многих стран. Сегодня мы представим полную версию Декларации о национальном вкладе, которая отражает наше видение на 2035 год», - добавила М. Сильва.
По ее словам, данный документ достаточно амбициозен и обязывает достичь целевого показателя ограничения глобального потепления в 1,5°C.