• Ալիևը՝ անդրծովյան տարածքներում Ֆրանսիայի կատարած հանցագործությունների մասին
Նոր Կալեդոնիան և Ֆրանսիական Պոլինեզիան ՄԱԿ-ի կողմից հայտարարվել են ինքնակառավարվող տարածքներ։ Դրանով հանդերձ, այդ խնդիրները (գաղութային կանոնները) դեռ պահպանվում են այնտեղ։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին հայտարարել է նախագահ Իլհամ Ալիևը Զարգացող փոքր կղզի-պետությունների (SIDS) գագաթնաժողովում իր ելույթի ժամանակ, որն անցկացվել է COP29-ի շրջանակներում։
Ընդգծելով, որ Ֆրանսիական Պոլինեզիայի բնությունը լուրջ դեգրադացիայի է ենթարկվել Ֆրանսիայի կողմից բազմաթիվ միջուկային փորձարկումների արդյունքում, պետության ղեկավարն ասել է, որ Ֆրանսիան է մեղավոր հողերի աղտոտման և կղզիներին հասցված վնասների համար։ Իսկ եթե հաշվի առնեք օկուպացիայի ժամանակ Ֆրանսիայի կողմից Ալժիրում իրականացված 17 միջուկային փորձարկումները, ապա կարող եք պատկերացնել, թե որքան վնաս է հասցվել մեր մոլորակի էկոհամակարգին։
Խոսելով անդրծովյան տարածքներում կատարվող հանցագործությունների մասին՝ Ադրբեջանի նախագահն ասել է, որ Մակրոնի ռեժիմի կողմից ղեկավարվող Ֆրանսիան վերջերս խախտել է մարդու իրավունքները, այդ թվում՝ Նոր Կալեդոնիայում օրինական ցույցերի ժամանակ բազմաթիվ քաղաքացիների սպանել և վիրավորել։

• Алиев о преступлениях, совершённых Францией на заморских территориях
Новая Каледония и Французская Полинезия были объявлены ООН самоуправляющимися территориями. Однако эти проблемы (колониальные правила) сохраняются там до сих пор.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, эти мысли Президент Ильхам Алиев высказал в ходе выступления на Саммите малых островных развивающихся государств (SIDS), прошедшем в рамках COP29.
Подчеркнув, что природа Французской Полинезии подверглась серьёзной деградации в результате многочисленных ядерных испытаний со стороны Франции, глава государства заявил, что в загрязнении почвы и нанесении ущерба островам виновна Франция. А если учесть 17 ядерных испытаний, проведённых Францией в Алжире во время оккупации, то можно представить объем ущерба, нанесенного экосистеме нашей планеты.
Говоря о преступлениях на заморских территориях, Президент Азербайджана заявил, что Франция, управляемая режимом Макрона, в последнее время нарушала права человека, в том числе совершив убийства и ранив многих граждан во время законных демонстраций в Новой Каледонии.