13 Նոյեմբերի 2024 - 10:40
Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը և ԱՄՆ պետքարտուղար էնթոնի Բլինկենը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են՝ Գազայի հատվածի վերջին իրավիճակը, Լիբանանում տեղի ունեցող իրադարձությունները և առաջընթացը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացում։
Այս մասին սոցցանցի իր միկրոբլոգում հայտնել է՝ Թուրքիայի դիվանագիտական ծառայության մամուլի քարտուղար Օնջու Քեչելին։
«Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի հետ։ Զրույցի ընթացքում նախարարները քննարկել են՝ իրավիճակը Գազայում, Լիբանանում տեղի ունեցող իրադարձությունները և առաջընթացը՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացում»,-ասված է մամուլի քարտուղայի հաղորդագրությւոնում:

• Фидан и Блинкен обсудили мирный процесс между Азербайджаном и Арменией
Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан и госсекретарь США Энтони Блинкен в ходе телефонного разговора обсудили последнюю ситуацию в секторе Газа, события в Ливане и прогресс в мирном процессе между Азербайджаном и Арменией.
Как сообщает Armenia.Az, об этом пресс-секретарь турецкого дипведомства Онджу Кечели сообщил в своем аккаунте в соцсети Х.
"Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан провел телефонный разговор с госсекретарем США Энтони Блинкеном. В ходе разговора министры обсудили ситуацию в Газе, события в Ливане и прогресс в мирном процессе между Азербайджаном и Арменией", - говорится в публикации пресс-секретаря.