13 Նոյեմբերի 2024 - 10:47
Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը մասնակցել և ելույթ է ունեցել՝ «Սառցադաշտեր 2025. գլոբալ գործողությունների ձեռնարկում սառցադաշտերի պաշտպանության համար» թեմային նվիրված բարձր մակարդակի միջոցառմանը, որը կազմակերպվել էր՝ ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի (COP29) կոնֆերանսի Կլիմայի փոփոխության 29-րդ նստաշրջանի՝ Կլիմայական գործողությունների հարցերի վերաբերյալ համաշխարհային առաջնորդների գագաթնաժողովի շրջանակներում:
Ինչպես հայտնում է Report-ը՝ նախարարությանը հղումով, միջոցառմանը մասնակցել են նաև՝ Տաջիկստանի Հանրապետության նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը, Պակիստանի Իսլամական Հանրապետության վարչապետ Մուհամմադ Շահբազ Շարիֆը և այլ բարձրաստիճան անձինք։
Ջեյհուն Բայրամովն իր ելույթում շնորհակալություն է հայտնել տաջիկական կողմին՝ սառցադաշտերին նվիրված նման կարևոր միջոցառում կազմակերպելու համար, որոնք, չնայած իրենց կարևորությանը որպես էկոհամակարգի հիմնական մաս, հաճախ աննկատ են մնում։
Նշվել է, որ աշխարհի շատ տարածաշրջաններում սառցադաշտերի հալվելը հանգեցնում է այնպիսի վտանգավոր բնական աղետների, ինչպիսիք են ջրհեղեղներն ու սողանքները։

13 Ноября 2024 - 09:09
Министр иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов принял участие и выступил на высокоуровневом мероприятии, посвященном теме «Ледники-2025: принятие глобальных мер для защиты ледников», организованном в рамках Саммита мировых лидеров по вопросам климатических действий 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29).
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на Министерство, на мероприятии присутствовали также президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, премьер-министр Исламской Республики Пакистан Мухаммад Шахбаз Шариф и другие высокопоставленные лица.
В своем выступлении Джейхун Байрамов поблагодарил таджикскую сторону за организацию столь важного мероприятия, посвященного ледникам, которые, несмотря на свою значимость как основная часть экосистемы, часто остаются вне внимания.
Отмечалось, что таяние ледников во многих регионах мира приводит к опасным стихийным бедствиям, таким как наводнения и оползни.