• Միջազգային դատարանը կքննի Ադրբեջանի հայցն ընդդեմ Հայաստանի
Արդարադատության միջազգային դատարանը հաստատել է, որ կշարունակի էթնիկ զտումների և ռասայական խտրականության այլ ակտերի գործը, որոնք իրականացվել են՝ Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքների տասնամյակներ շարունակ օկուպացիայի ընթացքում։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին X սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է՝ Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Էլնուր Մամեդովը։
Նա նաև նշել է, որ չնայած Հայաստանի բողոքներին, Միջազգային դատարանը որոշել է ըստ էության քննել Ադրբեջանի հայցն ընդդեմ Հայաստանի՝ ադրբեջանական հողերի ականապատման վերաբերյալ:
«Միջազգային դատարանը կասեցրել է՝ Հայաստանի՝ իր իրավասությունից հանելու փորձը՝ ականապատման և պայթուցիկ սարքերի տեղադրման վերաբերյալ հայցը։ Կարևոր է արդարության հասնել՝ Հայաստանի կողմից տեղադրված ականների զոհերի համար, որոնց թիվն օրեցօր աճում է։ Ադրբեջանը վստահ է, որ դատարանում ներկայացված ապացույցները ցույց կտան, որ միջազգային իրավունքի ոչ մի խախտում տեղի չի ունեցել»,- ասվում է հրապարակման մեջ։

• Международный суд рассмотрит иск Азербайджана против Армении
Международный суд подтвердил, что продолжит дело об этнических чистках и других актах расовой дискриминации, совершенных Арменией во время многолетней оккупации международно признанных территорий Азербайджана.
Как сообщает Armenia.Az, об этом на своей странице в соцсети Х написал заместитель министра иностранных дел Азербайджана Эльнур Мамедов.
Он также отметил, что несмотря на протесты Армении, Международный суд решил рассмотреть по существу иск Азербайджана против Армении о минировании азербайджанских земель.
«Международный суд пресек попытку Армении вывести из-под его юрисдикции иски о минировании и размещении взрывных устройств. Важно добиться справедливости для жертв заложенных Арменией мин, число которых растет с каждым днем. Азербайджан уверен, что приведенные в суде доказательства покажут, что никаких нарушений международного права допущено не было», - говорится в публикации.