12 Նոյեմբերի 2024 - 13:28
Համաշխարհային առաջնորդները ելույթ են ունենում Կլիմայի փոփոխության մասին Բաքվում՝ ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի (COP29) Կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանի շրջանակներում անցկացվող գագաթնաժողովում:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը ելույթ է ունեցել Բաքվում՝ Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի (COP29) Կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանի շրջանակներում Համաշխարհային առաջնորդների գագաթնաժողովում:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ելույթ է ունեցել Բաքվում՝ Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի (COP29) Կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանի շրջանակներում Համաշխարհային առաջնորդների գագաթնաժողովում:
10:06
Բաքվում մեկնարկել է՝ Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի (COP29) Կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանի շրջանակներում համաշխարհային առաջնորդների գագաթնաժողովը։
Երեկ Բաքվում իր աշխատանքն է սկսել՝ Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի (COP29) Կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանը, որը համարվում է աշխարհում ամենախոշոր ու հեղինակավոր իրադարձություններից մեկը։
Armenia.Az-ը հիշեցնում է, որ COP29-ը, որը կանցկացվի նոյեմբերի 11-22-ը Բաքվի մարզադաշտում, հանդիսանում է՝ մինչ օրս Ադրբեջանում ամենաշքեղ միջոցառումը և մեր երկրում անցկացվում է տարածաշրջանում առաջին անգամ։ Ադրբեջանի կառավարության և Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի քարտուղարության միջև ստորագրվել է՝ «Հյուրընկալ երկրի մասին» համաձայնագիրը և այլ կարևոր փաստաթղթեր։
COP29-ի շրջանակներում նոյեմբերի 12-13-ը տեղի կունենա ամենաբարձր մակարդակի միջոցառումը՝ Համաշխարհային առաջնորդների կլիմայական գործողությունների գագաթնաժողովը:
COP29-ից հիմնական ակնկալիքը՝ կլիմայի ֆինանսավորման հետ կապված արդար և հավակնոտ նոր կոլեկտիվ քանակական նպատակի (NCQG) շուրջ համաձայնությունն է:
COP29-ի նախագահությունը հանդես է եկել 14 նախաձեռնությամք, որոնք ներառում են փոխադարձ կապը կլիմայական գործողությունների և կայուն զարգացման նպատակների միջև, ներառյալ կանաչ էներգիայի միջանցքները, կանաչ էներգիայի պահպանումը, կլիմայի դիմացկունության ներդաշնակությունը, մաքուր ջրածինը, օրգանական թափոններում մեթանի նվազեցումը, կանաչ թվային տեխնոլոգիաների ոլորտում գործողությունները և այլ թեմաներ: Դրա հետ մեկտեղ, նախաձեռնություններից մեկը ներառում է՝ Կլիմայի ֆինանսավորման գործողությունների հիմնադրամի ստեղծումը:
Բացի նրանից, որ կլիմայական ֆինանսավորման ստեղծումը հանդիսանում է գործունեությունը պայմանավորող գլխավոր առաջնահերթություն, բոլորին համախմբելով՝ այն նաև կնպաստի 1.5°C-ի պարտավորության կատարմանը:
Ադրբեջանն առանձնահատուկ նշանակություն է տալիս շրջակա միջավայրի պահպանության և կլիմայի փոփոխության հետևանքների մեղմացման հարցերին և կարևոր աշխատանք է տանում այդ ուղղությամբ։ Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանի միաձայն որոշմամբ մեր երկրի ընտրությունը՝ որպես ընդունող կողմ դրա վառ օրինակն է։ Ինչպես նշել է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը, սա մեր երկրի նկատմամբ միջազգային հանրության մեծ հարգանքի և վստահության ցուցանիշն է։

12 Ноября 2024 - 13:00
Мировые лидеры выступают на саммите в Баку, проходящим в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (СОР29).
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш выступил на Саммите мировых лидеров в Баку, проходящем в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (СОР29).
Президент Азербайджана Ильхам Алиев выступил на Саммите мировых лидеров в Баку, проходящем в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (СОР29).
09:06
В Баку стартует Саммит мировых лидеров в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (СОР29).
Вчера в Баку начала работу 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (СОР29), которая считается одним из самых масштабных и престижных мероприятий в мире.
Armenia.Az напоминает, что COP29, который пройдет 11-22 ноября на Бакинском стадионе, является самым грандиозным мероприятием Азербайджана на сегодняшний день и впервые в регионе проходит в нашей стране. Между правительством Азербайджана и Секретариатом Рамочной конвенции ООН по изменению климата подписано соглашение «О принимающей стране» и другие важные документы.
В рамках COP29 12-13 ноября состоится мероприятие самого высокого уровня - Саммит мировых лидеров по климатической деятельности.
Основное ожидание от CОР29 заключается в согласовании справедливой и амбициозной Новой коллективной количественной цели (NCQG), связанной с климатическим финансированием.
Председательством СОР29 выдвинуты 14 инициатив, которые включают взаимосвязь между климатической деятельностью и целями устойчивого развития, включая зеленые энергетические коридоры, хранилища зеленой энергии, гармонию для климатической устойчивости, чистый водород, сокращение метана в органических отходах, действия в области зеленых цифровых технологий и другие темы. Наряду с этим в качестве одной из инициатив предусмотрено создание Фонда действий по климатическому финансированию.
Помимо того, что создание климатического финансирования является главным приоритетом, обуславливающим деятельность, собрав всех вместе, оно также внесет вклад в выполнение обязательства 1,5°C.
Азербайджан придает особое значение вопросам охраны окружающей среды и ликвидации последствий изменения климата и проводит важную работу в этом направлении. Избрание нашей страны в качестве принимающей стороны единогласным решением 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата - наглядный тому пример. Как отметил Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, это показатель большого уважения и доверия международного сообщества к нашей стране.