12 Նոյեմբերի 2024 - 08:46
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպմանը քննարկվել են՝ կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում համագործակցության և Սերբիայում գազային էլեկտրակայանի կառուցման շուրջ քննարկումների հարցեր։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին լրագրողներին հայտարարել է՝ կլիմայի համաժողովի բացմանը ժամանած Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը։
«Ես հենց նոր հանդիպեցի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Խորապես երախտապարտ եմ նրան հրավերի և հյուրընկալության համար։ Մենք քննարկեցինք COP-ի հետ կապված որոշ կարևոր հարցեր և սկսեցինք քննարկումներ Սերբիայում գազային էլեկտրակայանի կառուցման վերաբերյալ: Երկու երկրներն էլ կարող են դառնալ Սերբիայի հարավում գտնվող Նիժ քաղաքում այս գազային էլեկտրակայանի բաժնետերերը։ Եվ եթե մենք դա իրականացնենք, սա ևս մեկ նշանակալից քայլ կլինի մեր սերտ համագործակցության մեջ»,- ասել է նա։
Ա.Վուչիչը նաև նշել է, որ հույս ունի, որ Ադրբեջանի նախագահը հաջորդ տարվա հունվարին կկարողանա այցելել Սերբիա։

12 Ноября 2024 - 08:46
Вопросы сотрудничества в борьбе с изменением климата и обсуждения по строительству газовой электростанции в Сербии были обсуждены на встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Как сообщает Armenia.Az, об этом журналистам заявил президент Сербии Александр Вучич, который прибыл на открытие климатической конференции.
«Я только что встречался с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Глубоко благодарен ему за приглашение и гостеприимство. Мы обсудили некоторые существенные вопросы относительно COP и начали обсуждения о строительстве газовой электростанции в Сербии. Обе страны могут стать акционерами этой газовой электростанции на юге Сербии в городе Ниж. И если мы это реализуем, это будет еще одним значительным шагом в нашем тесном сотрудничестве», - заявил он.
А. Вучич также отметил, что надеется, что президент Азербайджана в январе будущего года сможет посетить Сербию.