• Ալիև. Ադրբեջանը ջանքեր կգործադրի ԹՊԿ-ի ամրապնդման համար
Այս տարի լրանում է Նախչըվանի համաձայնագրի 15-ամյակը, որով դրվեց Թյուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՊԿ) հիմքը: Այս ընթացքում մեր կազմակերպությունն անցել է զարգացման հաջող ուղի։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին հայտարարել է նախագահ Իլհամ Ալիևը ելույթ ունենալով Թյուրքական պետությունների կազմակերպության պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում։
Նա նշել է, որ հուլիսին Շուշա քաղաքում պետությունների ղեկավարների առաջին ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովի ժամանակ ստորագրված Ղարաբաղի հռչակագիրը նպաստում է համագործակցության էլ ավելի խորացմանը: «Ադրբեջանը կշարունակի ջանքեր գործադրել Թյուրքական պետությունների կազմակերպության ամրապնդման ուղղությամբ», - հայտարարել է Իլհամ Ալիևը:

• Алиев: Азербайджан будет прилагать усилия, направленные на укрепление ОТГ
В этом году исполнилось 15 лет Нахчыванскому соглашению, заложившему основу Организации тюркских государств (ОТГ). За этот период наша организация прошла успешный путь развития.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил Президент Ильхам Алиев, выступая на заседании Совета глав государств Организации тюркских государств.
Отметив, что подписанная в июле во время первого неформального Саммита глав государств в городе Шуша Карабахская декларация вносит вклад в еще большее углубление нашего сотрудничества, глава государства сказал: «Азербайджан и дальше будет прилагать усилия, направленные на укрепление Организации тюркских государств».