• Ղրղզստանի ԱԳՆ. Մենք եղբայրական Ադրբեջանին մաղթում ենք COP29-ի հաջող անցկացում
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին Բիշքեկում ԹՊԿ ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպման ժամանակ ասել է Ղրղզստանի ԱԳՆ ղեկավար Ժենբեկ Կուլուբաևը։
«Կլիմայի գլոբալ փոփոխությունը լուրջ վտանգ է ներկայացնում կայուն զարգացման համար: Թյուրքական պետությունները ակտիվորեն առաջ են տանում Լեռնային գործընկերության միջազգային օրակարգը, աջակցում են ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բանաձևին լեռնային շրջանների կայուն զարգացման վերաբերյալ և քննարկումներ են անցկացնում մեր պարտավորությունների կատարման շուրջ: Մենք նաև նախատեսում ենք մասնակիցներին ամեն տարի հրավիրել կլիմայական կոնֆերանսի` շարունակելու երկխոսությունը լեռնային համագործակցության և կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ:
Ես անհամբեր սպասում եմ ձեր աջակցությանը այս նախաձեռնությանը Բաքվում COP29-ի գագաթնաժողովում: Հաջողություն եմ մաղթում Ադրբեջանին և Բրազիլիային այս նշանակալից միջոցառումը հյուրընկալելու հարցում և բոլորին հրավիրում եմ նոյեմբերի 13-ին մասնակցել լեռնային գործընկերության և կլիմայի վերաբերյալ բարձր մակարդակի հանդիպմանը»,- ասել է նա։

06 Ноября 2024 - 09:35
Как передает Armenia.Az, об этом сказал глава МИД Кыргызстана Жээнбек Кулубаев в ходе встречи глав МИД ОТГ в Бишкеке.
«Глобальные климатические изменения представляют серьезную угрозу устойчивому развитию. Тюркские государства активно продвигают международную Повестку дня по горному партнерству, поддерживают Резолюцию Генеральной Ассамблеи ООН по устойчивому развитию горных районов и ведут обсуждения по поводу реализации наших обязательств. Мы также планируем ежегодно приглашать участников на климатическую конференцию для продолжения диалога по вопросам горного партнерства и изменения климата.
С нетерпением жду вашей поддержки этой инициативы на COP29 в Баку. Желаю успехов Азербайджану и Бразилии в проведении этого значимого мероприятия и приглашаю всех принять участие во встрече высокого уровня по горному партнерству и климату 13 ноября», - сказал он.