• Բաքվում մեկնարկել է կրոնական առաջնորդների գլոբալ գագաթնաժողովը
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, «Գյուլիստան» պալատում անցկացվող գագաթնաժողովին մասնակցում են աշխարհի շուրջ 30 կրոնների ներկայացուցիչներ, հեղինակավոր կրոնական կենտրոնների ղեկավարներ՝ պատրիարքներ, Վատիկանի և Ալ-Ազհարի պաշտոնյաներ, ականավոր կրոնական և հասարակական գործիչներ, պետական, գիտական և կրոնական գործիչներ աշխարհի 55 երկրներից և 30 միջազգային կազմակերպություններից:
Ադրբեջանում, որը հյուրընկալել է կրոնական առաջնորդների I և II համաշխարհային գագաթնաժողովները, COP 29-ի շրջանակներում անցկացվող գագաթնաժողովը նպատակ ունի իրական ներդրում ունենալ մեր մոլորակի ապագայի համար կարևոր և կենսական նշանակություն ունեցող կոնկրետ խնդրի՝ կլիմայի փոփոխության խնդրի գնահատման գործում։

05 Ноября 2024 - 09:32
Как сообщает Armenia.Az, в саммите во дворце «Гюлистан» принимают участие представители около 30 мировых религий, главы авторитетных религиозных центров - патриархи, официальные лица Ватикана и Аль-Азхара, видные религиозные и общественные деятели, государственные, научные и религиозные деятели из 55 стран и 30 международных организаций.
В Азербайджане, принимавшем I и II Всемирные саммиты религиозных лидеров, саммит в рамках COP 29 призван внести реальный вклад в работу по оценке конкретной проблемы, имеющей значение, жизненно важной для будущего нашей планеты - проблемы изменения климата.
Саммит будет проходить 5-6 ноября. В рамках мероприятия запланированы поездки зарубежных гостей на освобожденные от армянской оккупации территории.