• Իրանի նախագահը կոչ է արել արագացնել Ադրբեջանի հետ սահմանային միջանցքի ստեղծումը
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը Ճանապարհների նախարարության տնտեսական պաշտոնյաների հետ հանդիպմանը կոչ է արել գերատեսչությունների աշխատակիցներին արագացնել Ադրբեջանի հետ սահմանային միջանցքի իրականացումը, ինչպես նաև ավարտել «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային միջանցքի շինարարությունը, հայտնում է «Вестник Кавказа»-ն։
«Հաշվի առնելով այս տարածաշրջանային միջանցքների կարևորությունը, դրանք պետք է ավարտվեն որքան հնարավոր է շուտ»,- ասել է Մասուդ Պեզեշքիանը:
Իրանի առաջնորդը նաև մասնավոր ընկերություններին կոչ է արել ներդրումներ կատարել Իրանի ենթակառուցվածքային նախագծերում՝ նշելով, որ երկիրն ունի այնպիսի նախագծեր, որոնք հետաքրքիր են նաև օտարերկրյա ներդրողների համար, և դրանցից մեկը իրանական նավահանգիստներում ներդրումներն են, գրում է Mehr-ը։
Հանդիպմանը Նախագահը լսել է նաև ճանապարհների նախարարի և այլ պաշտոնյաների զեկույցը երկրի միջազգային ավտոմոբիլային և երկաթուղային միջանցքների վիճակի մասին։

04 Ноября 2024 - 09:16
Президент Ирана Масуд Пезешкиан на встрече с экономическими чиновниками из министерства дорог призвал сотрудников ведомства ускорить реализацию пограничного коридора с Азербайджаном, а также завершение строительства международного коридора Север-Юг, передает «Вестник Кавказа».
«Учитывая важность этих региональных коридоров, они должны быть завершены как можно скорее», - заявил Масуд Пезешкиан.
Также иранский лидер призвал частные компании инвестировать в инфраструктурные проекты Ирана, отметив, что в стране есть проекты, интересные и иностранным инвесторам – одним из таких он назвал инвестиции в иранские порты, сообщает Mehr.
Также на совещании президент заслушал доклад министра автомобильных дорог и других должностных лиц о состоянии международных автомобильных и железнодорожных коридоров страны.