• Աշխարհն Արևմուտքից ակնկալում է նոր ֆինանսական պարտավորություններ COP-ի և կլիմայի փոփոխության հարցում. Սևինջ Ֆաթալիևա
04 Նոյեմբերի 2024 - 09:29
COP29-ը կարևորագույն միջազգային իրադարձություններից է և մեծ նշանակություն ունի կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի գործում։ Այն, որ Ադրբեջանն ընտրվել է որպես հյուրընկալող երկիր, վկայում է մեր երկրի նկատմամբ բարձր վստահության մասին։ COP29-ի Բաքվում անցկացումը, առաջին հերթին, նախագահ Իլհամ Ալիևի մեծ հեղինակության և նրա հաջող քաղաքականության վառ օրինակն է։ Այս ձեռքբերումով Իլհամ Ալիևը կրկին ցույց տվեց, որ Ադրբեջանը մեծ վստահություն է ձեռք բերել միջազգային ասպարեզում։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր, COP29 կազմկոմիտեի անդամ Սևինջ Ֆաթալիևան։ Նրա խոսքով, Ադրբեջանը, մոբիլիզացնելով ջանքերը գլոբալ խնդիրներից մեկի՝ կլիմայի փոփոխության խնդրի լուծման համար, գրավել է ողջ աշխարհի ուշադրությունը։ Բնապահպանական խնդիրների և շրջակա միջավայրին հասցված վնասների դեմ պայքարն այսօր համաշխարհային մարտահրավեր է և պահանջում է հրատապ միջոցներ, երկրների ու միջազգային կազմակերպությունների կողմից համակարգված գործողություններ։ Կատարված աշխատանքի արդյունքում Ադրբեջանը հաջողությունների է հասել բնապահպանության և շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում։
Նա հավելել է, որ COP29-ում հատուկ ուշադրություն է դարձվելու ֆինանսական հարցերին. «Աշխարհն Արևմուտքից սպասում է նոր ֆինանսական պարտավորություններ COP-ի և կլիմայի փոփոխության հարցում: Այս գլոբալ խնդրի դեմ պայքարում ֆինանսական պարտավորություններից խուսափելու համար Արևմուտքը զրպարտչական արշավ է վարում COP29-ը ընդունող երկրի դեմ: Սա անընդունելի է։ Ընդ որում, կլիմային ամենամեծ վնաս պատճառողների թվում գերակշռում են հենց արևմտյան երկրները։ Այդ պատճառով նրանք ձգտում են ձախողել Ադրբեջանի նախաձեռնությունը և միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել առանցքային խնդիրներից: Բայց, ինչպես միշտ, նրանց ծրագրերը դատապարտված են ձախողման»։

04 Ноября 2024 - 09:14
Конференция COP29 является одним из самых важных международных мероприятий и имеет большое значение в деле борьбы с климатическими изменениями. Выбор Азербайджана в качестве принимающей стороны говорит о высоком доверии к нашей стране. Проведение COP29 в Баку, в первую очередь, является ярким примером высокого авторитета президента Ильхама Алиева и его успешной политики. Этим достижением Ильхам Алиев вновь продемонстрировал, что Азербайджан завоевал большое доверие на международной арене.
Как передает Armenia.Az, об этом заявила депутат Милли Меджлиса, член Оргкомитета COP29 Севиндж Фаталиева. По ее словам, Азербайджан, мобилизовав усилия для решения одной из глобальных проблем – проблемы изменения климата, приковал к себе внимание всего мира. Борьба с экологическими проблемами и ущербом окружающей среде на сегодня является глобальным вызовом и требует принятия неотложных мер, скоординированных действий стран и международных организаций. Азербайджан в результате проделанной работы достиг успехов в области защиты экологии и окружающей среды. В этой связи следует отметить, что освобожденные от оккупации Карабах и Восточный Зангезур объявлены Ильхамом Алиевым зоной зеленой энергии.
«Мы ожидаем от этого престижного мероприятия, что мировые страны согласуют вопрос финансирования для усиления борьбы с изменением климата. Принимая COP29, Азербайджан может расширить отношения со странами-лидерами в области зеленой энергии и с финансовой элитой, ведь без поддержки и инвестиций ведущих стран и финансовых центров невозможно осуществить энергетический переход и выполнить обязательства.Учитывая, что Азербайджан имеет подтвержденный большой потенциал альтернативных источников энергии, для официального Баку стратегическое значение представляют призывы к инвестированию в страну и открытие международных финансовых каналов», - отметила Севиндж Фаталиева.
Она добавила, что на COP29 особое внимание будет уделено финансовым вопросам: «Мир ждет от Запада новых финансовых обязательств в вопросе COP и климатических изменений. Чтобы избежать финансовых обязательств в борьбе с этой глобальной проблемой, Запад проводит клеветническую кампанию против страны, принимающей COP29. Это недопустимо. Причем, среди тех, кто наносит наибольший ущерб климату, преобладают именно западные страны. В связи с этим они стремятся сорвать инициативу Азербайджана и отвлечь внимание международной общественности от ключевых вопросов. Но, как всегда, их планы обречены на провал».