02 Նոյեմբերի 2024 - 10:08
Փախստականների և հարկադիր վերաբնակների հարցերով պետական կոմիտեն հերթական ֆլեշմոբն է կազմակերպել՝ նվիրված օկուպացիայից ազատագրված տարածքներ Մեծ վերադարձին։
Ինչպես AZERTAC-ին հայտնել են Պետական կոմիտեից, ֆլեշմոբի մասին պատրաստած տեսանյութում ցուցադրվել են Խոջալուի կադրերը, ընթերցվել է ադրբեջանցի բանաստեղծ Աբդուլլա Շայիգի «Վեթեն» բանաստեղծությունը, որը կարդացել է քաղաքի ամենաերիտասարդ բնակիչներից մեկը։.
Ֆլեշմոբին մասնակցել են հայրենի հողեր վերադարձած նախկին հարկադիր վերաբնակների կրտսեր երեխաները։
Հիշեցնենք, որ նախագահ Իլհամ Ալիևի հանձնարարությամբ՝ «Մեծ վերադարձ» ծրագիրը ինտենսիվորեն իրականացվում է Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում։ Մինչ օրս 46 ընտանիք՝ ընդհանուր 179 մարդ, վերաբնակեցվել է Խոջալու քաղաքում։

02 Ноября 2024 - 09:58
Государственный комитет по делам беженцев и вынужденных переселенцев организовал очередной флешмоб, посвященный Великому возвращению на освобожденные от оккупации территории.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в Госкомитете, в видеоролике, подготовленном о флешмобе, были показаны кадры Ходжалы, прозвучало стихотворение «Вэтэн» азербайджанского поэта Абдуллы Шаига, которое прочитал один из самых юных жителей города.
Во флешмобе приняли участие самые маленькие дети бывших вынужденных переселенцев, возвратившихся в родные края.
Напомним, что в соответствии с поручением Президента Ильхама Алиева, в Карабахе и Восточном Зангезуре интенсивно реализуется программа Великого возвращения. До настоящего времени в город Ходжалы переселены 46 семей, всего 179 человек.