• Քանի՞ երկիր է օգտվում Azərkosmos-ի ծառայություններից
Ընթացիկ տարվա հունվար-սեպտեմբերին՝ Ադրբեջանի տիեզերական գործակալությունը Azərkosmos-ն արբանյակային հեռահաղորդակցության ծառայություններ է արտահանել 50 երկիր՝ 13,9 մլն դոլար ընդհանուր գումարով։
Ինչպես հայտնում է Report-ը, այս մասին ասվում է՝ Տնտեսական բարեփոխումների և հաղորդակցությունների վերլուծության կենտրոնի «Արտահանման անկնարկ»-ի հոկտեմբեր ամսվա համարում։
Փաստաթղթի համաձայն՝ սա չորս երկրով ավելի է և 0,5 մլն դոլարով (3,5%-ով) պակաս նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
9 ամսվա ընթացքում Azərkosmos-ի եկամուտը արտահանման ծառայությունների մատուցումից կազմել է գործակալության ընդհանուր եկամտի 74%-ը:
Հաշվետու ժամանակաշրջանում Azərkosmos-ի ծառայություններից օգտվող առաջատար երկրների հնգյակում են՝ Մեծ Բրիտանիան (4,4 միլիոն դոլար), Լյուքսեմբուրգը (2,9 միլիոն դոլար), ԱՄԷ (736,6 հազար դոլար), Թուրքիան (493,9 հազար դոլար) և Ռուսաստանը (488,1 հազար դոլար):

• Сколько стран пользуется услугами Аzərkosmos?
Космическое агентство Азербайджана Аzərkosmos в январе-сентябре этого года экспортировало в 50 стран спутниковые телекоммуникационные услуги на общую сумму 13,9 млн долларов США.
Как сообщает Armenia.Az, об этом говорится в октябрьском номере «Обзора экспорта» Центра анализа экономических реформ и коммуникаций.
Согласно документу, это на четыре страны больше и на 0,5 млн долларов (3,5%) меньше, чем за тот же период прошлого года.
За 9 месяцев выручка Аzərkosmos от оказания экспортных услуг составила 74% от общих доходов агентства.
За отчетный период в пятерку стран-лидеров, которые воспользовались услугами Аzərkosmos вошли: Великобритания (4,4 млн долларов), Люксембург (2,9 млн долларов), ОАЭ (736,6 тыс. долларов), Турция (493,9 тыс. долларов) и Россия (488,1 тыс. долларов).