• Ռաֆիև. Մենք COP29-ի նետ կապված մեծ և հավակնոտ օրակարգ ունենք
Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի (COP29) Կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանը, որը տեղի կունենա նոյեմբերի 11-22-ը Բաքվում, հնարավորություն կտա նոր որոշումներ ընդունել կլիմայի ֆինանսավորման վերաբերյալ։ Այս մասին ասել է ԱԳ փոխնախարար, COP29-ի գլխավոր բանակցող Յալչին Ռաֆիևը՝ Բաքվում տնտեսության նախարարության և Ադրբեջանում ՄԱԿ-ի ներկայացուցչության կողմից կազմակերպված՝ «Ապագայի ձայները. կլիմայական գործողությունների համակարգումը և գլոբալ նպատակներին ուղղված ջանքերը» թեմայով կայուն զարգացման նպատակների շուրջ երկխոսության ժամանակ:
Ռաֆիևն ասել է, որ չնայած կարճ ժամկետին, Ադրբեջանը մեծ աշխատանք է կատարել՝ COP29 կլիմայական համաժողովին նախապատրաստվելու համար։
«Մենք ունենք մեծ և հավակնոտ օրակարգ COP29-ի հետ կապված: Ի տարբերություն նախորդ տարիներին այս միջոցառումն անցկացնող երկրների, մենք շատ քիչ ժամանակ ունեինք։ Սակայն ստանձնած պարտավորությունների և դրանց նկատմամբ նվիրվածության, ամենաբարձր մակարդակով քաղաքական աջակցության շնորհիվ, մենք զարգացրել ենք համապատասխան ներուժ և կարողացել ենք ապահովել ՄԱԿ-ի անդամների միջև հաջող գործընթացի ստեղծումը, ինչի ականատեսը կլինենք մոտ ապագայում։ Կասկած չկա, որ կայուն զարգացման նպատակներն ու կլիմայական գործողությունները փոխկապակցված են»,- հավելել է փոխնախարարը։

• Рафиев: У нас большая и амбициозная повестка дня в связи с COP29
29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), которая пройдет в Баку 11-22 ноября, позволит принять новые решения по климатическому финансированию.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил заместитель министра иностранных дел, главный переговорщик COP29 Ялчин Рафиев на Диалоге по целям устойчивого развития на тему «Голоса будущего: координация действий по климату и усилий, направленных на глобальные цели», организованном в Баку Министерством экономики и представительством ООН в Азербайджане.
Он отметил, что принятие этих решений и достижение консенсуса на COP29 дадут толчок началу серьезного и значимого процесса.
«Потому что финансы играют большую роль во многих вопросах. Мы надеемся, что благодаря конструктивному до сегодняшнего дня переговорному процессу наша роль в наведении мостов будет такой же успешной, как и наша роль в Движении неприсоединения», - отметил замминистра.
Рафиев сказал, что несмотря на сжатые сроки Азербайджан проделал большую работу для подготовки к климатической конференции COP29.
«У нас большая и амбициозная повестка дня в связи с COP29. В отличие от стран, проводивших это мероприятие в прежние годы, у нас было очень мало времени. Однако благодаря взятым обязательствам и приверженности им, политической поддержке на самом высоком уровне мы развили соответствующий потенциал и смогли обеспечить создание успешного процесса среди членов ООН, в ближайшее время мы станем этому свидетелями. Несомненно, цели устойчивого развития и климатические действия взаимосвязаны», - добавил замминистра.