• ԱՄՆ միջկրոնական հարևանության ցանցի համահիմնադիրը տեղեկացվել է արևմտյան ադրբեջանցիների տեղահանությունների մասին
31 0Հոկտեմբերի 2024 - 09:30
Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքում հանդիպում է կայացել՝ ԱՄՆ միջկրոնական հարևանության ցանցի համահիմնադիր, Գլոբալ հարցերի ինստիտուտի նախագահ և Տեխասի Նորթվուդ եկեղեցու գլխավոր պաստոր Բոբ Ռոբերթսի, ինչպես նաև Գլոբալ հարցերի ինստիտուտի փոխնախագահ Ջեյմս Չենի հետ։
Ինչպես համայնքում հայտնել են Armenia.Az-ին, հանդիպմանը պատգամավոր Մալահաթ Իբրահիմգըզին պատմել է՝ արևմտյան ադրբեջանցիների հայրենի հողերից տեղահանումների, նրանց հարուստ նյութական և մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին, այդ թվում՝ ավելի քան 300 մզկիթների, ամրոցների ու քարավանատների և շուրջ 500 գերեզմանատների ոչնչացման մասին:
Պատգամավոր Քյամալ Ջաֆարովը հայտարարել է, որ մզկիթների ու գերեզմանատների ավերումը հակասում է կրոնական արժեքներին, և Հայաստանի կողմից նման գործողությունները պետք է դադարեցվեն։
Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Ուլվիա Զուլֆիգարը ընդծել է արևմտյան ադրբեջանցիների՝ միջազգային հանրության, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի աջակցությունը և հայտարարել, վերադարձի իրավունքի ապահովման հարցում համագործակցելու անհրաժեշտությունը, ինչը հանդիսանում է միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների բաղադրիչը։

31 Октября 2024 - 09:22
В Общине Западного Азербайджана состоялась встреча с соучредителем сети межрелигиозного соседства США, президентом Института глобальных вопросов и главным пастором церкви Нортвуда в Техасе Бобом Робертсом, а также с вице-президентом Института глобальных вопросов Джеймсом Ченом.
Как сообщили Armenia.Az в общине, на встрече депутат Малахат Ибрагимгызы рассказала о депортациях западных азербайджанцев с их родных земель, уничтожении их богатого материально-культурного наследия, в том числе более 300 мечетей, крепостей и караван-сараев и около 500 кладбищ.
Депутат Кямал Джафаров заявил, что разрушение мечетей и кладбищ противоречит религиозным ценностям, и подобные действия Армении должны пресекаться.
Руководитель отдела по связям с общественностью Общины Западного Азербайджана Ульвия Зульфигар подчеркнула важность поддержки западных азербайджанцев международным сообществом, в том числе США, заявила о необходимости сотрудничать в деле обеспечения права на возвращение, которое является составляющей норм и принципов международного права.
Пастор Боб Робертс отметил, что он и ранее знал о Западном Азербайджане из медиа-ресурсов, но на этой встрече получил более подробную и достоверную информацию о сути вопроса. Боб Робертс подчеркнул высокий уровень толерантности в Азербайджане и заявил, что такая модель должна быть в обеих странах во имя мира и добрососедства.