31 0Հոկտեմբերի 2024 - 12:21
Ադրբեջանը նպաստում է՝ «Մեկ առողջություն» հայեցակարգի իրականացմանը բազմաոլորտ համագործակցության, քաղաքականության, պրակտիկայի և կրթության միջոցով:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է առողջապահության նախարար Թեյմուր Մուսաևը՝ «Մեկ առողջություն» թեմայով տեխնիկական ճեպազրույցում, որը անցկացվում է Կոպենհագենում (Դանիա)՝ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպություն (ԱՀԿ) Եվրոպայի տարածաշրջանային կոմիտեի 74-րդ նստաշրջանի շրջանակներում։
Նախարարն ընդգծել է նիստի ընթացքում քննարկված թեմայի արդիականությունը և նշել, որ Ադրբեջանը բազմաճյուղ համագործակցության, քաղաքականության, պրակտիկայի և կրթության միջոցով նպաստում է «Մեկ առողջություն» հայեցակարգի իրականացմանը. «Այս ճանապարհին կարևոր քայլերից է՝ Առողջապահության միջազգային կանոնակարգի շրջանակում Համատեղ արտաքին գնահատումը՝ ընդգրկելով 19 տեխնիկական ոլորտներ: 2023 թվականի մայիսին տեղական փորձագետների խմբի և միջոլորտային միջազգային գնահատման թիմի մասնակցությամբ խորհրդակցական գործընթացի ընթացքում՝ Ադրբեջանի կարողությունները հետազոտվել են 19 ոլորտներում, այդ թվում՝ առողջապահության ոլորտում: Համատեղ քննարկումների և մի շարք օբյեկտներ այցելությունների արդյունքում ձեռք է բերվել կոնսենսուս՝ գնահատումների և առաջնահերթ գործողությունների բոլոր տեխնիկական ոլորտներում, որոնք ուղղված են Առողջապահության միջազգային կանոնակարգի, «Մեկ առողջություն և և արտակարգ իրավիճակներում ադրբեջանական առողջապահական համակարգի կայունության ամրապնդում» հայեցակարգի իրագործման բարելավմանը:

31 Октября 2024 - 09:21
Азербайджан продвигает реализацию концепции «Единого здоровья» посредством многосекторального сотрудничества, политики, практики и образования.
Как сообщает Armenia.Az, об этом министр здравоохранения Теймур Мусаев заявил на техническом брифинге по теме «Единое здоровье», который проходит в Копенгагене (Дания), в рамках 74-й сессии Европейского регионального комитета Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ).
Министр подчеркнул актуальность обсуждаемой в рамках сессии темы, отметил, что Азербайджан продвигает реализацию концепции «Единого здоровья» посредством многосекторального сотрудничества, политики, практики и образования: «Одним из важных шагов на этом пути в рамках Международных медико-санитарных правил стала Совместная внешняя оценка, охватывающая 19 технических областей. В мае 2023 года в ходе консультационного процесса с участием группы местных экспертов и межсекторальной международной команды по проведению оценки, возможности Азербайджана были изучены в 19-ти направлениях, включая сектор здоровья. В результате совместных обсуждений и посещения ряда объектов был достигнут консенсус по оценкам и определены приоритетные действия по всем техническим областям, направленные на улучшение реализации Международных медико-санитарных правил, концепции «Единое здоровье» и укрепление устойчивости системы здравоохранения Азербайджана в условиях чрезвычайных ситуаций».
Он добавил, что следующим шагом по реализации Концепции «Единое здоровье» в Азербайджане станет разработка Национального плана действий по обеспечению безопасности здоровья, который направлен на укрепление механизмов координации, совместного надзора, мониторинга, развития потенциала, включая инфраструктуру и человеческие ресурсы.
В своем выступлении Теймур Мусаев также подчеркнул, что в ноябре в Азербайджане пройдет климатическая конференция COP29. По словам министра, «COP29 является прекрасной возможностью для мировой общественности объединиться, оценить общий прогресс и определить практические решения».