27 0Հոկտեմբերի 2024 - 21:13
Չորս տարի է անցել՝ Հայաստանի զինված ուժերի կողմից Բարդայի հրթիռակոծության օրվանից։ Սա Հայրենական պատերազմի ժամանակ հայկական կողմի հերթական ահաբեկչական ակտն էր, որի թիրախը խաղաղ բնակիչներն էին։
Ինչպես հիշեցնում է Armenia.Az-ը, 2020 թվականի հոկտեմբերի 27-ին հակառակորդը «Սմերչ» հրթիռներով կրակի է ենթարկել՝ մարտական գոտուց հեռու տեղակայված Բարդայի շրջանի Գարայուսիֆլի գյուղը։
Արդյունքում զոհվել են խաղաղ բնակիչներ՝ Ջաֆարովա Օֆելյա Մաջիդ գըզին, Ահմեդովա Այբենիզ Աշրաֆ գըզին, Իսմաիլով Էհթիրամ Խալիլ օղլուն և 2013 թվականին ծնված Իսքենդերովա Այսու Ռովշան գըզին, վիրավորվել է 13 մարդ։.
Հրթիռակոծության հետևանքով մի քանի բնակելի տներ ամբողջությամբ ավերվել են, իսկ բնակիչներին պատճառվել է զգալի վնաս։
Նշենք, որ Բարդայի շրջանն ու ու քաղաքի կենտրոնը երեք անգամ (հոկտեմբերի 5-ին, 27-ին և 28-ին) ենթարկվել են՝ Հայաստանի ԶՈՒ-ի հրթիռային և ծանր հրետանային կրակի։ Արդյունքում զոհվել է 29, վիրավորվել՝ 112 մարդ, զգալի վնաս է հասցվել քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին ու տրանսպորտային միջոցներին։
Փաստի առթիվ Գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել՝ Քրեական օրենսգրքի 120.2.1, 120.2.4, 120.2.12, 100.2 և այլ հոդվածն։

• Минуло четыре года со дня ракетного обстрела армянами села Гараюсифли
Минуло четыре года со дня ракетного удара вооруженных сил Армении по селу Гараюсифли Бардинского района во время Второй Карабахской войны.
Armenia.Az напоминает, что 27 октября 2020 года противник обстрелял ракетами «Смерч» село, расположенное далеко от зоны боевых действий.
Это был очередной террористический акт, совершенный армянской стороной в ходе Отечественной войны, против мирных жителей Азербайджана.
В результате нападения погибли четыре мирных жителя: Джафарова Офелия Меджид гызы, Ахмедова Айбениз Ашраф гызы, Исмаилов Эхтирам Халил оглу и 17-летняя Искендерова Айсу Ровшан гызы. Еще 13 человек получили ранения.
В результате ракетного обстрела были полностью уничтожены несколько жилых домов, а их жителям причинен серьезный материальный ущерб.
По факту Генеральной прокуратурой Азербайджанской Республики возбуждено уголовное дело по статьям 100.2 (ведение агрессивной войны), 120.2.1 (умышленное убийство, совершенное преступной организацией), 120.2.4 (умышленное убийство, совершенное с особой жестокостью или общеопасным способом), 120.2.12 (умышленное убийство по мотиву национальной, расовой, религиозной ненависти или вражды) и по другим статьям Уголовного Кодекса Азербайджана.
В период Второй Карабахской войны армянские войска трижды подвергали ракетному и артиллерийскому обстрелу Бардинский район и центр города - 5, 27 и 28 октября. В результате погибли 29 человек, 112 получили ранения, был нанесен значительный ущерб объектам гражданской инфраструктуры, транспортным средствам.