14 0Հոկտեմբերի 2024 - 10:05
Արևմտյան Ադրբեջան համայնքը (ԱԱՀ) մեկնաբանել է Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատրյանի հայտարարությունը հայկական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում` կապված Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջան հայերի վերադարձի հետ:
Այս մասին հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով ԱԱՀ-ի հայտարարությանը։
«Այն փաստը, որ Հայաստանի ղեկավարությունը խոսում է Ղարաբաղը լքած հայերի վերադարձի մասին, որոնք մերժեցին վերաինտեգրման Ադրբեջանի առաջարկը, բայց միևնույն ժամանակ լռում է Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքի մասին, անհեթեթ է։
Սա ակնհայտորեն ցույց է տալիս հայկական կողմի խտրական քաղաքականությունը։
Մենք խստորեն դատապարտում ենք Հայաստանի ղեկավարության կողմից վերադարձի հարցում փոխադարձության սկզբունքի անտեսումը և ադրբեջանցիների՝ Հայաստան վերադառնալու իրավունքի խախտումը։ Մենք պահանջում ենք այս երկրի կառավարությունից պայմաններ ստեղծել ադրբեջանցիների անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի համար»,- ասված է հայտարարության մեջ։

14 Октября 2024 - 09:13
В Общине Западного Азербайджана (ОЗА) прокомментировали заявление президента Армении Ваагна Хачатуряна в интервью армянским СМИ по поводу возвращения армян в Карабахский регион Азербайджана.
Об этом Armenia.Az сообщает со ссылкой на заявление ОЗА.
«Тот факт, что армянское руководство, отказавшись от предложения Азербайджана о реинтеграции, говорит о возвращении армян, покинувших Карабах, но при этом умалчивает о праве на возвращение азербайджанцев, изгнанных из Армении, является абсурдом.
Это ясно демонстрирует дискриминационную политику армянской стороны.
Мы решительно осуждаем игнорирование армянским руководством принципа взаимности в вопросе возвращения, нарушение права азербайджанцев на возвращение в Армению. Требуем от правительства этой страны создать условия для безопасного и достойного возвращения азербайджанцев», - говорится в заявлении.