• ՄՄ խոսնակ. Ադրբեջանը բարձր է գնահատում Տաջիկստանի ձեռքբերումները
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասել է Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան՝ Դուշանբեում Տաջիկստանի Սահմանադրության 30-ամյակին նվիրված միջազգային խորհրդարանական համաժողովում։
Գաֆարովան նշել է, որ ադրբեջանցի և տաջիկ ժողովուրդներին միավորում է դարավոր պատմությունը, մշակույթը, կրոնը, ընդհանուր արժեքներն ու ավանդույթները։ «Մեր ժողովուրդները միշտ ապրել են խաղաղության, հանգստության, բարեկամության և փոխըմբռնման պայմաններում։ Միջպետական հարաբերությունները կառուցված են հենց այս ամուր հիմքի վրա»,- ընդգծել է Գաֆարովան։
Նա հավելել է, որ ադրբեջանական ժողովրդի համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևը և Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը հատուկ դեր են խաղացել այդ հարաբերությունների զարգացման գործում։

• Спикер ММ: Азербайджан высоко ценит достижения Таджикистана
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявила председатель Милли Меджлиса Сахиба Гафарова на международной парламентской конференции в Душанбе, посвященной 30-летию Конституции Таджикистана.
Гафарова отметила, что азербайджанский и таджикский народы объединяет многовековая история, культура, религия, общие ценности и традиции. «Наши народы всегда жили в условиях мира, спокойствия, дружбы и взаимопонимания. Межгосударственные отношения построены именно на этом прочном фундаменте», - подчеркнула Гафарова.
Она добавила, что особую роль в становлении этих отношений сыграли общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев и президент Таджикистана Эмомали Рахмон.
Гафарова подчеркнула, что переговоры и достигнутые договоренности во время взаимных визитов президентов Азербайджана и Таджикистана Ильхама Алиева и Эмомали Рахмона, а также подписанные многочисленные документы дали мощный импульс развитию активного взаимодействия во всех сферах двустороннего сотрудничества.