• Ադրբեջանցի պատգամավորը պատասխանել է The Economist-ի զրպարտությանը
Հյուրընկալելով Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի 29-րդ նստաշրջանը (COP29)՝ Ադրբեջանն ավելի շատ միջազգային ուշադրություն է գրավում, քան երբևէ:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Ռամիդ Նամազովը՝ պատասխանելով The Economist ամսագրում պետության դեմ ուղղված կեղծ մեղադրանքներին։
Նրա կարծիքով, նույնքան անհեթեթ է այն ենթադրությունը, թե նման լայնածավալ միջոցառման նախօրեին Ադրբեջանի ենթակառուցվածքների թարմացումը ինչ որ չափով համեմատելի է «պոտյոմկինյան գյուղի» հետ։ Բոլոր երկրները, որոնք ընդունել են COP գագաթնաժողովը, նույն կերպ են վարվել, ընդգծել է Նամազովը։
«COP29-ի անցկացումը Ադրբեջանում նախատեսված չէր և անսպասելի արդյունք էր Հայաստանի հետ աննախադեպ երկկողմ խաղաղ բանակցությունների, որը նախկինում հրապարակայնորեն հայտարարել էր, որ վետո է դնելու մեր հայտի վրա»,- հավելել է նա։

• Азербайджанский депутат ответил на клевету The Economist
Азербайджан привлекает больше международного внимания, чем когда-либо прежде, принимая 29-ю сессию Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29).
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил депутат Милли Меджлиса от партии «Ени Азербайджан» Рамид Намазов, отвечая на ложные обвинения против государства в журнале «The Economist».
По его мнению, столь же нелепым является предположение о том, что обновление инфраструктуры Азербайджана в преддверии такого масштабного мероприятия чем-то сродни «потемкинской деревне». Все страны, принимавшие саммит COP, делали то же самое, подчеркнул Намазов.
«Проведение COP29 в Азербайджане не было запланировано и стало неожиданным результатом беспрецедентных двусторонних мирных переговоров с Арменией, которая ранее публично объявляла, что наложит вето на нашу заявку», — добавил он.
По мнению депутата, читатели «The Economist» должны знать, что на COP29 будет обеспечена свобода слова и выражения мнений, и любое соглашение, не соответствующее этому духу, не может быть достойным своего названия.