07 0Հոկտեմբերի 2024 - 12:02
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է պաշտպանության փոխնախարար, գլխավոր տնօրեն Ագիլ Գուրբանովը Բաքվում կայացած բարձր մակարդակի գիտաժողովում՝ նվիրված ռազմական գործողությունների կառավարման միջազգային կանոններին։
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը 30 տարի շարունակ ռազմական հանցագործություններ է կատարել. «Գնդակոծվել են խաղաղ բնակչությունը, քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, մանկապարտեզներն ու դպրոցները։ Հայաստանը տեղեկատվություն չի տրամադրում այս 30 տարվա ընթացքում անհետ կորած 4 հազար ադրբեջանցիների մասին»։
Ագիլ Գուրբանովը խոսել է նաև տարածաշրջանում ականների վտանգի մասին. «2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ համատեղ հայտարարությունից հետո ականների պայթյունի զոհ է դարձել 379 մարդ։ Օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում հայտնաբերվել է ավելի քան 156 հազար չպայթած զինամթերք։ Հայաստանի տրամադրած ականապատ դաշտների քարտեզները ճշգրիտ չեն»։

07 Октября 2024 - 10:02
Как передает Armenia.Az, об этом заявил заместитель министра обороны - генеральный директор Агиль Гурбанов на проходящем в Баку семинаре высокого уровня, посвященном международным правилам в управлении военными операциями.
Он подчеркнул, что Армения на протяжении 30 лет постоянно совершала военные преступления: «Обстрелам подвергались мирное население, гражданская инфраструктура, детсады и школы. Армения не предоставляет информацию о 4 тысячах азербайджанцев, пропавших без вести в течение этих 30 лет».
Aгиль Гурбанов также рассказал о минной угрозе в регионе: «После Трехстороннего совместного заявления от 10 ноября 2020 года жертвами разрывов мин стали 379 человек. На освобожденных от оккупации территориях обнаружено более 156 тысяч неразорвавшихся боеприпасов. Представленные Арменией карты мин неточны».