04 0Հոկտեմբերի 2024 - 15:39
Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը գրառում է արել Ղարաբաղյան Երկրորդ պատերազմի ժամանակ Հայաստանի զինված ուժերի կողմից Գյանջայի հրթիռակոծության չորրորդ տարելիցի կապակցությամբ։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ X սոցիալական ցանցում զետեղված հրապարակման մեջ Հիքմեթ Հաջիևը նշում է, որ 2020 թվականի հոկտեմբերի 4-ին ադրբեջանական Գյանջա քաղաքը և նրա խաղաղ բնակիչները Հայաստանի կողմից ենթարկվեցին «Սկադ» բալիստիկ հրթիռների հարձակմանը։ Սա, իր հերթին, Եվրոպայում բալիստիկ հրթիռների առաջին կիրառումն էր Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո։ Հարձակումների նպատակը բնակչությանը մեծ կորուստներ պատճառելն ու սարսափ տարածելն էր։

• Гаджиев о целях обстрела армянами Гянджи ракетами «Скад»
Помощник президента Азербайджана - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев поделился публикацией, посвященной четвертой годовщине ракетного удара по Гяндже Вооруженными силами Армении во время Второй Карабахской войны.
Как сообщает Armenia.Az, в публикации в соцсети X Хикмет Гаджиев отмечает, что 4 октября 2020 года азербайджанский город Гянджа и его гражданское население подверглись атаке баллистическими ракетами «Скад», выпущенными Арменией. Это в свою очередь было первым использованием баллистических ракет в Европе после Второй мировой войны. Цель атак состояла в том, чтобы добиться больших жертв среди населения и посеять ужас.