20 Սեպտեմբերի 2024 - 16:40
Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքաշինության և ճարտարապետության պետական կոմիտեի նախագահ Անար Գուլիևը կիսվել է Ադրբեջանի Աղդամի շրջանի Էյվազխանբեյլի գյուղի վերականգնման նոր գլխավոր պլանի եռաչափ պատկերով, որը երկարամյա հայկական օկուպացիայից ազատագրվել էր 2020 թվականի աշնանը Հայրենական պատերազմի ընթացքում:
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, գյուղը կառանձնանա իր ինքնատիպ ժամանակակից ճարտարապետությամբ, իսկ բնակիչների համար կստեղծվեն լավագույն պայմաններ։
Գյուղի գլխավոր հատակագիծը պատրաստել է Պետկոմիտեին առընթեր Բաքվի պետական նախագծային ինստիտուտը։ Գյուղում նախատեսվում է կառուցել 1091 առանձնատուն 4038 բնակիչների համար։ Շինարարական աշխատանքների առաջին փուլը կընդգրկի 88,3 հա տարածք, գյուղի ընդհանուր տարածքը կկազմի ավելի քան 300 հա։
Նշենք, որ Մեծ վերադարձի առաջին պետական ծրագրի համաձայն՝ մինչև 2026 թվականը Ադրբեջանի օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում կվերականգնվի 100 բնակավայր։

20 Сентября 2024 - 13:53
Председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре АР Анар Гулиев поделился 3D-визуализацией нового главного плана восстановления села Эйвазханбейли Агдамского района Азербайджана, освобождённого от многолетней армянской оккупации в результате Отечественной войны осени 2020 года.
Как сообщает Armenia.Az, село будет отличаться самобытной современной архитектурой, для его жителей создадут самые лучшие условия.
Генплан села подготовлен Бакинским государственным проектным институтом Госкомитета. В селе планируется построить 1 091 частный дом для 4 038 жителей. Первый этап строительных работ охватит территорию в 88,3 гектара, при общей территории села в более чем 300 гектаров.
Отметим, что, согласно I Государственной программе Великого возвращения, до 2026 года на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана будет восстановлено 100 населенных пунктов.