• Ադրբեջանն ու Չինաստանը նպատակ ունեն ընդլայնել «Միջին միջանցքի» հնարավորությունները
«Ադրբեջանական երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի նախագահ Ռովշան Ռուստամովը հանդիպել է չինական «China Railway Container Transport Corp. Ltd.» (CRCT) ընկերության նախագահ Յանգ Բինգի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ընկերության մամուլի ծառայությունից, քննարկվել են երկաթուղու և լոգիստիկայի ոլորտում երկկողմ համագործակցության ընդլայնման, ինչպես նաև «Միջին միջանցքով» բեռնափոխադրումների ծավալների ավելացման հեռանկարները։
Կողմերը հայտարարել են, որ սեպտեմբերի 19-20-ը կայանալիք «Մետաքսի ճանապարհ» միջազգային ցուցահանդեսում CRTC-ը կմիանա Ադրբեջանի, Ղազախստանի և Վրաստանի համատեղ «Middle Corridor Multimodal Ltd.» ձեռնարկությանը։
Հայտարարվել է, որ 2024 թվականի սկզբից Չինաստանից Ադրբեջանի տարածքով «Միջին միջանցքով» ուղարկվել է 212 կոնտեյներային բլոկ գնացք։ Կոնտեյներները Բաքու են հասնում 8-10 օրում, իսկ Սև ծովի նավահանգիստները՝ 10-12 օրում։

19 Сентября 2024 - 10:35
Председатель ЗАО «Азербайджанские железные дороги» Ровшан Рустамов встретился с китайской делегацией во главе с президентом компании «China Railway Container Transport Corp. Ltd.» (CRCT) Йянгом Бинином.
Как сообщили Armenia.Az в пресс-службе ЗАО, были обсуждены перспективы расширения двустороннего сотрудничества в сфере железных дорог и логистики, а также увеличения объёма грузоперевозок по «Среднему коридору».
Стороны объявили, что на международной выставке «Шелковый путь» 19-20 сентября CRTC присоединится к совместному предприятию Азербайджана, Казахстана и Грузии «Middle Corridor Multimodal Ltd.».
Объявлено, что с начала 2024 года из Китая через Азербайджан по «Среднему коридору» отправлено 212 контейнерных блок-поездов. Контейнеры добираются до Баку за 8-10 дней, а до портов на Чёрном море – за 10-12 дней.