• Օտարերկրյա դիվանագետներն այցելել են Խուդավենգի վանք
Ադրբեջանում հավատարմագրված դեսպանությունների, միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարները և ռազմական կցորդները՝ Քելբեջար կատարած այցի շրջանակներում այսօր այցելել են Խուդավենգի վանական համալիր։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, հյուրերը ծանոթացել են համալիրին ու շրջակայքին։
Դիվանագետներին մանրամասն տեղեկություններ են տրամադրվել Խուդավենգի վանական համալիրի՝ հին ալբանական տաճարի պատմության մասին։
Ուշադրության է ներկայացվել, որ հայկական օկուպացիայի ժամանակ վանքը ենթարկվել է վանդալիզմի, գողացել են զանգերը, որմնանկարները, գորգերը և այլն։ Հյուրերը տեղեկացվել են նաև օկուպացիայի ժամանակ հայերի կողմից կատարված այլ վանդալիզմի ակտերի մասին։

18 Сентября 2024 - 16:07
Главы аккредитованных в Азербайджане посольств, международных организаций и военные атташе в рамках визита в Кяльбаджар посетили сегодня Худавенгский монастырский комплекс.
Как сообщает Аrmenia.Az, гости ознакомились с комплексом и окрестностями.
Дипломатам была предоставлена обширная информация об истории Худавенгского монастырского комплекса – древнего албанского храма.
До сведения было доведено, что во время армянской оккупации монастырь подвергся вандализму, были украдены колокола, фрески, ковры и др. Гости были проинформированы о других актах вандализма, совершенных армянами во время оккупации.